logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

A. Bartoszkiewicz

 

System EKO AB zapewnia odbiór i segregację odpadów komunalnych od mieszkańców. Jest to oferta dla gmin, które muszą sprostać wymaganiom unijnym lub płacić kary, czyli składać się na kary dobowe. Sieciowe zarządzanie odpadami, surowcami wtórnymi i innymi frakcjami znajdującymi się w odpadach komunalnych prowadzi do zminimalizowania opłat dla mieszkańców.

Moje praktyczne doświadczenia i firmy EKO-Maz z Płocka pokazują, że Polska może być w bardzo krótkim czasie liderem w gospodarce odpadami w Europie.W Systemie EKOAB rozsegregowuje się najwyższej jakości surowce wtórne w długich i ciągłych seriach, nie ma kłopotu z elektrośmieciami i innymi odpadami niebezpiecznymi oraz z biomasą, która jest bardzo czysta.

 

Wdrożenie Systemu EKOAB tylko w zabudowie wielorodzinnej pozwala na odzyskanie ok. 3 mln ton biomasy rocznie. Jak wynika z danych Ministerstwa Środowiska, sortownie odpadów zmieszanych mają średnią efektywność ekologiczną 8%, a więc trudno mówić o efektywności ekonomicznej. Można to wszystko zmienić, wdrażając System EKO AB, w którym jeden pawilon obsługuje ok. 800 mieszkańców.

 

System EKO AB to sposób wyeliminowania już na etapie odbioru i segregacji ok. 95%odpadów. Uważam, że polskie śmieci powinny znaleźć się w ekosieci utworzonej z pawilonów Systemu EKO AB. Jej siłą jest bowiem możliwość negocjowania cen za surowce wtórne, przy czym system zapewnia bardzo dobrą jakość tych surowców i ciągłość ich dostawy na rynek.

Zamów dostęp do artykułu >>