logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Polska jest jednym z krajów Unii Europejskiej o najniższym poziomie innowacyjności. Małe i średnie przedsiębiorstwa (MŚP) rzadko wprowadzają innowacje technologiczne, a także innowacje w zakresie organizacji, zarządzania czy marketingu. Szansą na wzmocnienie potencjału MŚP jest projekt „Innowacje – to proste”, którego założenia zaprezentowano podczas konferencji prasowej 26 września br. W Warszawie.

Projekt realizowany w dwóch etapach przez Związek Rzemiosła Polskiego we współpracy z BDKM Grupą Doradczą, finansowany jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. W pierwszym etapie zostanie zbadana innowacyjność małych firm. Szczególną uwagę zwraca się na rolę kapitału ludzkiego (pracowników) w procesie generowania innowacji i zarządzania nimi. Na podstawie badań przygotowany zostanie raport o stanie innowacyjności rzemiosła, a także podręczniki o wdrażaniu innowacji w mikro- i małych przedsiębiorstwach oraz dobrych praktykach w zakresie innowacji. W drugim etapie przeprowadzone będą szkolenia dla mikro- oraz małych przedsiębiorców i kadry zarządzającej oraz seminaria dla przedstawicieli organizacji partnerów społecznych, w tym izb i cechów rzemieślniczych na temat stanu innowacyjności rzemiosła, metod i instrumentów zwiększania innowacyjności oraz możliwości ich finansowania. W szkoleniach weźmie udział 250 przedstawicieli organizacji partnerów społecznych i 500 przedsiębiorców. Zdaniem Jerzego Bartnika – Prezesa Związku Rzemiosła Polskiego mikro- i małe przedsiębiorstwa wciąż obawiają się innowacji, przez które rozumieją przede wszystkim nowoczesne technologie. Kojarzą je z dużymi wydatkami, współpracą z instytucjami naukowymi i dużym ryzykiem finansowym. Tymczasem innowacje to także nowoczesne rozwiązania w zakresie organizacji, zarządzania czy marketingu. Danuta Jabłońska – prezes BDKM Grupy Doradczej podkreśliła, że koniecznie trzeba wykorzystać potencjał MŚP. Należy zwiększyć zasób wiedzy przedsiębiorców, którzy mogliby wdrożyć w swoich firmach innowacje, ale nie wiedzą, gdzie szukać wsparcia i źródeł finansowania oraz jak rozpocząć wdrażanie. Zwiększenie innowacyjności MŚP przyczyni się do wzrostu ich konkurencyjności, a tym samym zwiększy ich szanse rozwoju. Statystyki pokazują, że w ostatnich 3 latach innowacje organizacyjne wdrożyło jedynie 30% MŚP, w tym co trzecie mikro przedsiębiorstwo.