logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

dr hab. inż. Arkadiusz Madaj, prof. Politechniki Poznańskiej

Zgodnie z PN-EN nośność przekroju oblicza się w zakresie sprężystym lub pozasprężystym. Sposób analizy zależy od klasy przekroju, którą ustala się na podstawie geometrii przekroju stalowego. Jeśli nośność przekroju zespolonego jest uwarunkowana statecznością elementów składowych, to podobnie jak przy wyznaczaniu sprężystej nośności granicznej konieczna jest kontrola naprężeń w każdej fazie budowy i eksploatacji. Podane w normie PN-EN 1994-2 wytyczne stosuje się w przypadku stali konstrukcyjnej o nominalnej granicy plastyczności nie wyższej niż 460 MPa.

Analiza statyczna nośności belek zespolonych

Efekty oddziaływań można obliczać na podstawie globalnej analizy sprężystej, nawet wtedy, gdy nośność przekroju określa się przy założeniu nieliniowości fizycznych materiałów (analiza nośności przekroju w stanach pozasprężystych). Podobnie postępujemy przy sprawdzaniu stanu granicznego zmęczenia. W stanach granicznych użytkowalności również stosuje się analizę sprężystą, wprowadzając jedynie odpowiednie korekty dotyczące efektów nieliniowych, np. zarysowania betonu...

ang. General rules of computation of bearing capacity of steel-concrete composite beams according to PN-EN

Zamów dostęp do artykułu >>