logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

NOWOCZESNA PREFABRYKACJA BETONOWA

MasterLife WP 1000 – świadome panowanie nad wodą

Hydroizolacja obiektów budowlanych to zabezpieczanie budynków przed wilgocią i wodą. Obejmuje stosowanie specjalnych materiałów lub powłok, które zapobiegają przedostawaniu się wody do struktury budynku, chroniąc go przed uszkodzeniami spowodowanymi wilgocią. Termin wodoszczelność był kojarzony przede wszystkim z budownictwem hydrotechnicznym, ale znajduje też zastosowanie w konstrukcjach narażonych na działanie wód gruntowych, takich jak podziemne części budynków, piwnice, garaże, przejścia podziemne, tunele oraz zbiorniki wodne. 

Read more ...

Prefabrykowane kontenery żelbetowe na potrzeby Edge Data Center

Obecnie widoczny jest rozwój mikrocentrów danych, szczególnie umieszczonych na brzegach sieci. Mowa o tzw. Edge Data Center, które zazwyczaj są mniejsze niż tradycyjne centra danych i pełnią funkcję uzupełniającą infrastruktury istniejącej. Odgrywają istotną rolę w adaptacji infrastruktury IT do przyszłych wyzwań.

Read more ...

Domieszki stosowane w produkcji prefabrykatów betonowych

Zima i okresy obniżonej temperatury zmuszają producentów do zmiany receptur betonu i podjęcia odpowiednich działań umożliwiających zachowanie tempa produkcji wyrobów. Zwiększony skurcz mieszanki betonowej, a w konsekwencji ryzyko powstania rys na powierzchni elementów prefabrykowanych przez nieodpowiednie ich pielęgnowanie w warunkach obniżonej temperatury, to duży problem dla wielu firm.

Read more ...

Zastosowanie elementów sprężonych do budowy hal przemysłowych o dużej rozpiętości

Rozwój automatyzacji i robotyzacji oraz technologii betonu umożliwiają uzyskiwanie elementów o coraz większej wytrzymałości i lepszej jakości. Postęp w prefabrykacji betonowej sprawia, że nie ma materiału, który mógłby zastąpić beton w przypadku takich obiektów jak hale przemysłowe. Ponadto, w porównaniu z wieloma innymi materiałami budowlanymi jest produktem niskoemisyjnym. Należy podkreślić, że beton nadaje się do recyklingu i ponownego użycia, dlatego badania naukowe prowadzone w ostatnich latach skierowane są na wykorzystanie kruszyw pochodzących z recyklingu, np. elementów budowlanych pochodzących z rozbiórki. 

Read more ...

Optymalizacja składu mieszanek betonowych stosowanych w prefabrykacji w celu zmniejszenia śladu węglowego

Gospodarka o obiegu zamkniętym (GOZ), zrównoważony rozwój, dekarbonizacja, ślad węglowy – to zagadnienia obecnie najczęściej omawiane na konferencjach, sympozjach i wydarzeniach związanych z budownictwem i technologią betonu. Beton, powodzie, jest najczęściej stosowanym materiałem na świecie. Szacuje się, że cement odpowiada za 5% światowej emisji CO2. Optymalizując skład mieszanki betonowej, największą redukcję osiągniemy, zmniejszając ilość cementu lub zmieniając go. 

Read more ...

Prefabrykowane moduły łazienkowe

Betonowe sprężone prefabrykaty znajdują zastosowanie niemal w każdym rodzaju budownictwa. Oferta gotowych systemów mieszkaniowych jest obecnie kierowana szczególnie do miast, które szybko potrzebują mieszkań dobrej jakości i w optymalnej cenie. Konstrukcje wraz z montażem oferowane są tym inwestorom, którzy pierwsi zrozumieją korzyści wynikające z nowoczesnego systemowego sposobu budowania. 

Read more ...

Beton architektoniczny BA2 w prefabrykatach drogowo-mostowych

Beton to materiał, z którego możemy wykonywać elementy prefabrykowane i tworzyć konstrukcje monolityczne na placu budowy. Na przestrzeni lat zasadniczo nic się nie zmieniło, ponieważ zarówno dawniej, jak i obecnie proces budowlany przebiega podobnie. Jednak różnica dotyczy jakości produkowanych elementów, gdyż doprecyzowano wymagania dotyczące typowych cech, jak faktura, porowatość, równomierność zabarwienia, kategorie deskowania. 

Read more ...