logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Krystyna Wiśniewska: Jest Pan założycielem, współwłaścicielem oraz prezesem firmy FAKRO, która w ciągu 25 lat działalności rozwinęła się z małego rodzinnego zakładu w międzynarodową korporację i jest jedną z najbardziej innowacyjnych polskich firm. Proszę o krótkie przybliżenie czytelnikom miesięcznika „Materiały Budowlane” tej imponującej historii firmy oraz genezy jej powstania.
Ryszard Florek: Pomysł na okna dachowe narodził się na strychu rodzinnego domu. Dla nas dzieci dużą atrakcją były zabawy na strychu, gdzie światło dochodziło przez przeszklone, matowe dachówki. To właśnie wtedy zaświtała u mnie myśl o możliwości wbudowania okna w dach. Na tamte czasy pomysł wydawał się absurdalny. Dzisiaj, kilka dekad później, FAKRO jest najszybciej rozwijającymsię producentem okien dachowych na świecie. Na poważnie zacząłem się interesować branżą okien dachowych podczas studiów na Politechnice Krakowskiej, a na stażu w RFN zrozumiałem, że w Polsce jest ogromna nisza, ponieważ nikt nie produkował wówczas okien dachowych. W 1990 r. na polskim rynku pojawił się duński producent. Musiałem wtedy podjąć szybką decyzję o wejściu w branżę. Do przedsięwzięcia przekonałem żonę i kuzyna. Rok później powstało FAKRO.

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 1/2017, str. 16-17 (spis treści >>)