logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu, przy budowie którego wykorzystano produkty CEMEX Polska, wyróżniono prestiżową nagrodą w międzynarodowym konkursie CEMEX Building Award 2016. Wyniki zostały ogłoszone 10 listopada 2016 r. w Meksyku.

Do finału międzynarodowego konkursu CEMEX Building Award 2016 trafiły 62 projekty z 20 krajów w tym trzy z Polski. Finaliści walczyli o nagrody w pięciu kategoriach, a także o cztery nagrody specjalne. Wyróżnienia przyznawane już od 25 lat, mają na celu docenienie tych projektów, które są przykładem architektury innowacyjnej, przyjaznej dla środowiska i użytkowników oraz reprezentują kreatywne zastosowanie produktów CEMEX, przyczyniające się do lepszej jakości życia społeczności na całym świecie.

Centrum Kulturalno-Kongresowe Jordanki w Toruniu zostało zwycięzcą w kategorii „Powszechna dostępność”. Generalnym wykonawcą budynku była firma Mostostal Warszawa, zaś projektantem hiszpański architekt Fernando Menis. Natomiast dostawcą mieszanek betonowych oraz rozwiązań technologicznych zastosowanych w projekcie była firma CEMEX Polska, która na budowę obiektu dostarczyła ponad 30 tys. m3 betonu.

Toruńskie centrum oddano do użytku jesienią 2015 r. Obiekt jest zlokalizowany w otulinie Zespołu Staromiejskiego na Jordankach i powstał jako miejsce umożliwiające organizację różnorodnych imprez, koncertów, przedstawień teatralnych oraz targów i pokazów mody. Na 22 tys. m2 znalazła się sala ze sceną i kanałem dla orkiestry, widownia dla 880 widzów, scena plenerowa na 300 miejsc oraz pomieszczenia techniczne, administracyjne i socjalne.

Budynek ma surową betonowo-ceglaną konstrukcję, która częściowo została ukryta pod ziemią i doskonale wpisuje się w otaczającą zabytkową architekturę. CEMEX Polska był odpowiedzialny m.in. za przygotowanie betonowej mieszanki do wykonania elewacji budynku. Próby w laboratorium trwały dwa miesiące, w efekcie stworzono recepturę mieszanki o kolorze i fakturze zaakceptowanej przez głównego architekta projektu. 

Beton architektoniczny z oferty CEMEX Polska pozwolił wybudować fasadę bryły Pikado, w której zastosowano pokruszone cegły zatopione w betonie, dające wyjątkowy efekt wizualny. Właścicielem praw do rozwiązań projektowych zastosowanych w CKK Jordanki jest Menis Arquitectos, SLP. Dzięki produktom CEMEX Polska wykonano również ściany z odbiciem desek, posadzki polerowane z odsłoniętym kruszywem melafirowym oraz salę prób ze specjalnymi dyfuzorami, powodującymi rozprzestrzenianie się dźwięku.

CEMEX Polska bierze udział w tym konkursie od wielu lat i osiągnął w nim kilka sukcesów. W 2014 r. finalistą w kategorii „infrastruktura i urbanistyka” został projekt budowy falochronu osłonowego dla portu zewnętrznego w Świnoujściu, a w edycjach z lat poprzednich w kategorii obiektów publicznych i przemysłowych nagrodzono Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie oraz stadion PGE Arena w Gdańsku. W tym roku oprócz nagrodzonego Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki, w finale znalazły się również dwa inne obiekty pochodzące z Polski – Flyspot w Morach k. Warszawy, który został zgłoszony w kategorii „Budynek” oraz Terminal LNG w Świnoujściu w kategoriach „Infrastruktura” i „Innowacyjna konstrukcja”.

Źródło i zdjęcia: CEMEX Polska

22.11.2016 r.