logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Tradycyjnie podczas konferencji Dni Betonu 2016 wręczono szereg nagród i wyróżnień. Tak było również i w tym roku.

 

11 października na zakończenie drugiego dnia konferencji, Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu wręczył nagrody konferencji Dni Betonu 2016. Uroczystość oglądało blisko 960 uczestników konferencji. - To już 12 lat tradycji, kiedy wyróżniamy wybitne osoby, który przyczyniły się do tego, że beton był, pozostaje i będzie atrakcyjnym materiałem budowlanym.

Podobnie jak w poprzednich latach kapituła Dni Betonu pracowała bardzo intensywnie, analizując różne kandydatury, żeby wybrać pięciu kandydatów, którzy dzisiaj otrzymają to zaszczytne wyróżnienie – mówił prof. Jan Deja, dyrektor biura Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Nagrody Dni Betonu 2016 otrzymali:

1. prof. Kazimierz Furtak – od czasów studiów na Wydziale Budownictwa Lądowego Politechniki Krakowskiej związany z macierzystą uczelnią, prorektor, a potem przez dwie kadencje rektor Politechniki Krakowskiej, były przewodniczący Związku Mostowców RP, obecny szef Komitetu Inżynierii Lądowej i Wodnej PAN;

2. prof. Zbigniew Giergiczny – od zawsze związany z cementem i betonem, niekwestionowany autorytet w zakresie m.in. dodatków mineralnych do betonu, wybitny talent dydaktyczny, od blisko 20 lat łączy pracę naukową na Politechnice Śląskiej z pracą w Grupie Górażdże;

3. Piotr Smolarczyk – prezes firmy Budpol, która zbudowała wiele kilometrów betonowych dróg ekspresowych i autostrad w Polsce m.in. S8 i A1, człowiek który z pasją podchodzi do betonu (nagrodę odbierał syn – Michał Smolarczyk);

4. Tomasz Konior – wybitny architekt, twórca wielu obiektów z betonu architektonicznego m.in. siedziby NOSPR w Katowicach, nagrodzonej w konkursie Polski Cement w Architekturze;

5. Andrzej Balcerek – od ponad 40 lat związany z Cementownią Górażdże, przez wiele lat prezes Grupy Górażdże, wspierał rozwój technologii betonowej także jako wieloletni przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Najlepsze prace sesji posterowej
Po raz kolejny konferencji Dni Betonu towarzyszyła sesja posterowa. W tym roku zgłoszono na nią 35 prac, które 12 października – w ostatnim dniu konferencji - oceniały dwie komisje. Pierwsza pod przewodnictwem prof. Andrzeja Ajdukiewicza oraz druga - pod przewodnictwem prof. Jana Biliszczuka. Werdykt jury odczytał prof. Jan Deja na zakończenie konferencji Dni Betonu, a nagrody wręczał Andrzej Ptak, przewodniczący Stowarzyszenia Producentów Cementu.

Wyróżniono zespół w składzie: Marek Urbański, Elżbieta Szmigiera, Andrzej Garbacz z Politechniki Warszawskiej za pracę pt. „Zastosowanie zbrojenia HFRP o podwyższonej sztywności w belkach betonowych” oraz Marcina Charciarka z Politechniki Krakowskiej za pracę pt. „Detal architektury betonowej – formy i znaczenia”. Otrzymali oni gratyfikacje finansowe w wysokości 500 zł. Przyznano ponadto wyróżnienie specjalne, premiowane wydawnictwami książkowymi Polskiego Cementu, zespołowi w składzie: prof. Ivan Janotka, Michal Bacuwcik, Patrik Sevcik za pracę pt. „Fizyczne i chemiczne parametry 124-letniego mostu zbrojonego”.

Natomiast nagrody w wysokości 1000 zł otrzymali: Tomasz Ponikiewski i Marek Zagała z Politechniki Śląskiej za pracę pt. „Wybrane właściwości BSZ z dodatkiem falisto – haczykowych włókien stalowych”; Grzegorz Łój z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie za pracę pt. „Możliwości stosowania kruszyw z recyklingu budowlanego do wytwarzania betonów wibroprasowanych”.

Źródło: Stowarzyszenia Producentów Cementu