logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Mazowiecki Dzień Budowlanych 2016Tegoroczna uroczystość Dnia Budowlanych odbyła się 2 września 2016 r. na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW, który w tym roku obchodzi 70. lecie powstania. Wydarzenie było okazją do podsumowania rezultatów pracy Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa na rzecz ponad dwudziestotysięcznej społeczności mazowieckich inżynierów, współpracy z uczelniami technicznymi oraz wszelkich innych działań na rzecz budownictwa i budowlanych.

Tradycyjna uroczystość Mazowieckiego Dnia Budowlanych to okazja do życzliwej wymiany opinii i nieoficjalnego podsumowania okresu, od święta do święta.- od września 2015 do września 2016. W nieskrępowany sposób możemy podzielić się ze swoim samorządem oceną: co robimy dobrze, co nie jest trafione, jak działać korzystniej? - powiedział Mieczysław Grodzki, przewodniczący Rady Mazowieckiej Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa (MOIIB) po przywitaniu uczestników uroczystości. Przewodniczący z satysfakcją oceniał dobre rezultaty pracy Izby na rzecz społeczności mazowieckich inżynierów budownictwa. Izba licząca w swoich rejestrach prawie 21 tys. inżynierów, to także kuźnia nowych kadr. Tylko w sesji wiosennej uprawnienia do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie uzyskało 389 inżynierów – najwięcej w kraju. Imponujący jest dorobek szkoleniowy MOIIB, współdziałanie z wszystkimi uczelniami technicznymi Mazowsza oraz kreowanie działań na rzecz budownictwa i budowlanych.


Uczestnicy Mazowieckiego Dnia Budowlanych 2016

Uroczystość dorocznego Dnia Budowlanych odbyła się 2 września 2016 r. na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego (SGGW), który w tym roku obchodzi 70. lecie powstania. Wielka sala Centrum Wodnego SGGW była wypełniona po brzegi. Wśród gości obecni byli m.in. Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa, Maria Szwałko, dyrektor Wydziału Infrastruktury Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego, prof. Zbigniew Kledyński, zastępca prezesa Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa, rektorzy wyższych uczelni, dziekani wydziałów budownictwa, przewodniczący bratnich organizacji samorządu zawodowego i członkowie Izby.

O roli SGGW w systemie krajowego nauczania mówił rektor prof. Alojzy Szymański. Odwołał się on do 1816 r., kiedy powołano Instytut Agronomiczny, uważany powszechnie za początki kształcenia Polaków, nie tylko w zakresie inżynierskim, ale i krzewienia ducha niepodległościowego i kultury. „Staramy się - mówił - aby ta szkoła dalej taka była.” Dziś – podkreślił – zasadne jest pytanie „dokąd idziesz uczelnio?”. A czasy są nieciekawe, mamy mniej młodzieży, a niektórzy chcą zamykać wyższe uczelnie. To niedobra droga, bowiem uczelnia to nie tylko kształcenie kadry i wręczanie młodym dyplomów mgr. inż. czy doktora, to przede wszystkim obszar badań naukowych i wdrożeń, które przyczynią się do tego, aby wzrastał poziom życia Polaków. Nasz cel, to rozwijać potencjał badawczy, by liczyć się w rankingach międzynarodowych. Z kolei prof. Jerzy Jeznach, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW mówił o pracy uczelni na rzecz budownictwa. Szczycimy się, że nasz wydział powstał, jako czwarty w kolejności tuż po wydziałach: rolniczym, leśnym i weterynaryjnym. Tworzyli go po wojnie pracownicy Politechniki Warszawskiej. Utrzymał on do tej pory – jako jedyny na SGGW – charakter techniczny. Na Wydziale Budownictwa i Inżynierii Środowiska studiuje ok. 2,5 tys. młodych ludzi, a ponadto wykonywane są badania na rzecz gospodarki i budownictwa.  


W Mazowieckim Dniu Budowlanych uczestniczył m.in. Tomasz Żuchowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Budownictwa

Wiceminister infrastruktury i budownictwa Tomasz Żuchowski zaapelował do naukowców i inżynierów, aby się włączyli do realizacji wspólnych celów i dla powodzenia budownictwa. Ministerstwo stara się poprawić prawo i warunki pracy na budowach infrastrukturalnych. Zapowiedział też bliski koniec prac nad „Kodeksem budowlanym” i skierowanie go do konsultacji społecznych. Schodzimy tam z obostrzeń na rzecz odpowiedzialności inżynierów podpisujących się pod dokumentami. Będzie duże pole do popisu dla projektantów, kierowników budów i inspektorów nadzoru. Poinformował też o współpracy z resortem edukacji dotyczącej zwiększenia liczby absolwentów budowlanych szkół zawodowych oraz o wsparciu resortu budownictwa we wdrażaniu BIM w przedsiębiorstwach i na uczelniach. Podkreślił, że Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa jest otwarte na wszelkie uwagi środowiska do tworzonego prawa. Bez uczelni wyższych, instytutów badawczych i kadry technicznej niczego nie zrobimy – podkreślił. - Dlatego tak bardzo jest potrzebna konsolidacja wszystkich, na rzecz postępu w budownictwie. Chciałbym – stwierdził – żeby do przyszłorocznego Dnia Budowlanych był sukces w postaci zmian systemowych w obszarach, które nam bardzo doskwierają.

Następnie odbyła się ceremonia odznaczenia zasłużonych członków MOIIB. I wręczenie honorowej Odznaki „Za zasługi dla budownictwa” nadanej przez ministra Infrastruktury i Budownictwa. Kolejnym punktem uroczystości było ogłoszenie listy osób, którym decyzją Rady MOIIB przyznano honorowe tytuły Złotych Promotorów Budownictwa. W 2016 r. wyróżniono: Wiesława Rudolfa, byłego redaktora naczelnego miesięczników „Murator” i „Ładny dom”; Alojzego Szymańskiego, rektora SGGW w latach 2008-2012 i 2012-2016, a wcześniej dziekana wydziału budownictwa oraz Zbigniewa Tyczyńskiego, byłego przewodniczącego Warszawskiego Oddziału PZITB, wybitnego społecznika działającego na rzecz MOIIB, PIIB i NOT, eksperta budowlanego, wykładowcę i publicystę. Laudacje na temat Laureatów wygłosił Stanisław Wojtaś a statuetki wręczali: wiceminister Tomasz Żuchowski i prezes Mieczysław Grodzki. Kilkunastu działaczy samorządowych zostało odznaczonych medalami „Za zasługi dla środowiska i gospodarki wodnej” nadanymi przez ministra Ochrony Środowiska. Ponadto grupa działaczy została uhonorowana Złotą i Srebrną Honorową Odznaką PIIB.


Od lewej: prof. Eugeniusz Koda, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska SGGW oraz Mieczysław Grodzki, przewodniczący Rady MOIIB

Część oficjalną podsumował prof. Eugeniusz Koda, dziekan Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska. Przypomniał m.in. działania podejmowane w ramach wydziału na przestrzeni ostatnich 70. lat i zmiany organizacyjne, jakie tu zachodziły. Towarzyszyły one rosnącym potrzebom kraju na poszczególnych specjalistów. Z okazji jubileuszu wydziału, samorządowcy z MOIIB zostali wyróżnieni medalami 70-lecia Wydziału Budownictwa i Inżynierii Środowiska.

Podczas Mazowieckiego Dnia Budowlanych 2016 ogłoszono wyniki VI edycji  konkursu „Firma Inżynierska Mazowsza”. Słowo o konkursie i celach, jakie spełnia, wygłosił Jerzy Kotowski, zastępca przewodniczącego Rady MOIIB. Wyniki konkursu:

kategoria Firma wykonawcza:
1) Mar-Bud Budownictwo Sp. z o.o.,
2) Grupa Obsługi Przemysłu BETA Sp. z o.o.,
3) Przedsiębiorstwo Robót Drogowo-Mostowych MIKST Sp. z o.o.

kategoria Firma konsultingowa, projektowa, inna
1) ORLEN Projekt SA,
2) Bombardier Transportation Sp. z o.o.,
3) Energia Projektowanie Group Sp. z o.o.

kategoria Firma zarządzająca (inwestorstwo zastępcze, eksploatacja)
1) Warszawska Spółdzielnia Mieszkaniowa Ochota,
2) Ostrołęcka Spółdzielnia Mieszkaniowa,
3) Firma Inżynierska „Fel-Bud” Grzegorz Feliga.

Uczestnicy obchodów Dnia Budowlanych 2016 zwiedzili Centrum Wodne SGGW i wysłuchali informacji o jego zadaniach w działalności badawczej wydziału. Ostatnim punktem programu uroczystości na SGGW było spotkanie koleżeńskie, które sprzyjało nawiązywaniu i podtrzymywaniu koleżeńskich i zawodowych kontaktów.  

Opracowanie: Mieczysław Wodzicki, MOIIB

21.09.2016 r.