logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Producenci termoizolacji cały czas udoskonalają technologię produkcji płyt styropianowych. Kilka lat temu pojawiła się druga generacja styropianu o grafitowym kolorze, która obecnie wypiera zwykłe białe płyty. Ale na rynku jest już styropian trzeciej generacji – odprężone płyty zespolone (styropian zespolony).

Styropian jest jednym z najczęściej stosowanych materiałów termoizolacyjnych, mających najkorzystniejszy współczynnik korzyści do ceny. Rosnące wymagania w zakresie termoizolacji obiektów spowodowały, że od jakiegoś czasu tradycyjny biały EPS ustępuje pola znacznie efektywniejszemu styropianowi grafitowemu, który jest przeznaczony do stosowania w budownictwie energooszczędnym i pasywnym. Jednak na rynku pojawiła się kolejna, trzecia generacja styropianu, produkowana w technologii odprężonych płyt zespolonych.

W krajach Europy Zachodniej, jak Niemcy, Austria i Szwajcaria styropian grafitowy jest ceniony od lat przede wszystkim za wyjątkowo niski, nieosiągalny przy białych płytach współczynnik przewodzenia ciepła lambda (λd ≤0,031 [W/mK]). Okazało się jednak, że montaż grafitowych płyt styropianowych wymaga niezwykle skrupulatnego przestrzegania instrukcji i najwyższej kultury pracy, co nierzadko jest problemem w branży budowlanej. W przeciwnym razie, na skutek silnych naprężeń wewnętrznych, grafitowe płyty mogą się odkształcać pod wpływem zmian temperatury (noc/dzień) lub bezpośredniego działania promieni słonecznych. Może to prowadzić do powstawania mostków termicznych a nawet skutkować odpadaniem płyt od fasady. 

Styropian zespolony
Technologia odprężonych płyt zespolonych
powstała jako odpowiedź na te problemy. Styropiany trzeciej generacji posiadają wszystkie zalety grafitowych płyt, a jednocześnie są pozbawione ich wad. Dzięki ochronnej, białej warstwie grubości kilku milimetrów, zespolonej z grafitowym rdzeniem, płyty są odporne na działanie słońca nawet po szlifowaniu, często koniecznym podczas prac aplikacyjnych. Z kolei fabrycznie wykonane nacięcia przeciwprężne, eliminują naprężenia wewnętrzne (wyginanie, wybrzuszanie) występujące w zwykłych grafitowych płytach styropianowych.

W Europie Zachodniej sprzedaż styropianu grafitowego w tym najnowocześniejszych płyt zespolonych trzeciej generacji stale rośnie. Na przykład udział szarego styropianu fasadowego w ogólnej ilości EPS stosowanego do termoizolacji fasad w Niemczech wynosi 50%, a w Szwajcarii 80%. W Polsce udział grafitowego styropianu to obecnie poniżej 10% rynku, ale dynamicznie rośnie.

Źródło i zdjęcie: SWISSPOR Polska

15.07.2016 r.