logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Jak wynika z raportu Work Service, 69% firm budowlanych ma problemy ze znalezieniem pracowników niższego szczebla. Wkrótce może być jeszcze gorzej, bo ponad 45% niewykwalifikowanych pracowników zamierza szukać pracy za granicą.

W ramach perspektywy unijnej 2014-2020 na rozbudowę infrastruktury transportowej, wodno-kanalizacyjnej i gospodarowania odpadami Polska ma otrzymać z Funduszu Spójności blisko 26 mld euro. Specjaliści szacowali również, że w 2016 r. krajowy rynek może wzrosnąć nawet o 8%. Niestety, pomimo tak dużego potencjału rozwoju, budowlanka boryka się z kłopotami kadrowymi.

Firmy budowlane szukają pracowników niższego szczebla
Jak wynika z raportu „Rynek pracy w sektorze budowlanym” Work Service, notowanej na GPW spółki z sektora usług personalnych, 69% firm budowlanych ma problemy ze znalezieniem pracowników niższego szczebla. Wkrótce może być jeszcze gorzej, bo ponad 45% niewykwalifikowanych pracowników zamierza szukać pracy za granicą. Trochę lepiej jest w przypadku stanowisk specjalistycznych. Tu tylko 1/4 firm budowlanych zadeklarowała problemy rekrutacyjne. Większym problemem dla aż 42,2% przedsiębiorstw był długi, trwający nawet 6 tygodni czas poszukiwania właściwego kandydata.

– Sektor budowlany odczuwa wyraźny niedobór kandydatów z odpowiednim CV. Najbardziej poszukiwani są pracownicy niższego szczebla, bezpośrednio odpowiedzialni za realizację zamówień – zapotrzebowanie na tego typu kadrę deklaruje ponad 2/3 pracodawców. Najczęstszym powodem odrzucania kandydatów w procesie rekrutacyjnym jest brak umiejętności praktycznych, doświadczenia na podobnym stanowisku oraz właściwych kwalifikacji. Kompetentni i doświadczeni pracownicy coraz częściej znajdują bowiem zatrudnienie na Zachodzie, gdzie mogą liczyć na wyższe wynagrodzenia i benefity – mówi Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.

Budowlańcy nadal szukają pracy za granicą
Jak pokazują badania Work Servicewyjazd za granicę w poszukiwaniu pracy planuje aż 45,1% pracowników niższego szczebla i 33,6% specjalistów. Blisko 60% wyspecjalizowanych pracowników budowlanych w ogóle nie myśli o wyjeździe z kraju.

– W obliczu braku odpowiednich kandydatów na podstawowe stanowiska, rodzime przedsiębiorstwa coraz częściej rekrutują Ukraińców. Według niedawnych badań Narodowego Banku Polskiego, 24% migrantów zza naszej wschodniej granicy znalazło zatrudnienie właśnie w budownictwie i usługach remontowo-wykończeniowych. Potwierdza to, że coraz większym wyzwaniem dla pracodawców z branży budowlanej będzie nie tylko pozyskanie, ale i utrzymanie wykwalifikowanych kadr – komentuje Krzysztof Inglot, Pełnomocnik Zarządu Work Service S.A.


Badanie „Rynek pracy w sektorze budowlanym” zostało przeprowadzone przez Grupę BST na zlecenie Work Service S.A., na reprezentatywnej próbie 600 przedsiębiorstw. Próbę dobrano metodą warstwowo-losową (proporcjonalny podział próby na województwa) z ogólnopolskiej bazy firm budowlanych. Maksymalny błąd pomiaru dla całej próby to +/- 4%. Badanie zostało przeprowadzone, za pomocą metody CATI (wywiady telefoniczne wspomagane komputerowo) w kwietniu 2016 r.

Źródło: Work Service S.A.

15.01.2016 r.