logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Powstała organizacja zrzeszająca firmy z branży farbiarskiej i klejowej - Polski Związek Producentów Farb i Klejów. Obecnie należy do niej już ponad 20 producentów. Głównym celem działalności związku będzie reprezentowanie obu branż w kraju i za granicą, a także działania ułatwiające przedsiębiorstwom prowadzenie dochodowego, zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu.

Polski Związek Producentów Farb i Klejów (PZPFK) jest organizacją zrzeszającą producentów farb, klejów, pian i silikonów, a także dostawców surowców w tym obszarze. Związek ma kilka celów nastawionych na zmniejszanie kosztów prowadzenia działalności przez przedsiębiorców z branży, jej rozwój i budowanie pozytywnego wizerunku, na przykład poprzez łatwiejszy dostępu do badań rynkowych i know-how. Planuje na bieżąco informować o zmianach w prawie chemicznym oraz kwestiach związanych z koniecznością dostosowania do unijnych i lokalnych przepisów. Będzie także prowadził działania ułatwiające przedsiębiorstwom uczestnictwo w projektach związanych z prowadzeniem dochodowego, zrównoważonego i odpowiedzialnego biznesu.

Polski rynek farbiarski dogania średnią europejską w ilości zużytej farby osiągając poziom blisko 7 litrów per capita. Cały rynek farb w Polsce to ponad 4 mld PLN sprzedaży. Kleje i uszczelniacze to sprzedaż na poziomie blisko 3 mld PLN. Choć rynek jest dość rozdrobniony to zatrudnia tysiące pracowników w poszczególnych zakładach produkcyjnych i daje pracę w powiązanych sektorach. Pewną ułomnością polskiej branży jest działanie w pojedynkę – powiedział Janusz Naglik – Dyrektor Zarządzający PZPFiK. Tam gdzie można wypracować wspólne rozwiązania problemów powinniśmy działać razem np. przy promocji dobrych praktyk związanych z utylizacją odpadów po budowlanych, czy profesjonalizacji technik malarskich. Ponadto obie branże stosują trudny, często zbyt niezrozumiały dla konsumenta czy profesjonalisty język, który często niespójny – gdzie ten sam opis cechy produktu oznaczaj coś innego. W interesie producentów jest lepsze komunikowanie się z klientami i zapewnienie, że wysoka jakość produktu poparta jest certyfikacją niezależnych instytucji – mówi. Związek to płaszczyzna, dzięki której będą mogli wypracować wspólne rozwiązania z korzyścią dla wszystkich i każdego z osobna – dodaje Naglik.

Obecnie do Związku należy ponad 20 producentów, zarówno działających na rynku lokalnym, jak i międzynarodowym. Reprezentują oni ponad 80% rynku farb dekoracyjnych (prawie 40% całej branży) i około 20% rynku klejów i uszczelniaczy. Zarząd liczy, że sumarycznie ponad 80% rynku będzie reprezentowanych przez członków obu branż w ciągu kolejnych 1 do 2 lat.

W 2016 roku Związek powoła klika grup roboczych mających zająć się m.in. następującymi zagadnieniami: utylizacja odpadów, badania rynkowe, pozyskiwanie funduszy europejskich, oraz pro ekologiczne rozwiązania.

Więcej informacji na stronie www.pzpfik.pl.