logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

28 października 2015 r. w Warszawie odbyła się 18 konferencja Monitoring Rynku Budowlanego, organizowana przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, na której zaprezentowano wyniki sektora budowlanego oraz prognozy jego rozwoju na najbliższe lata.

Monitoring Rynku Budowlanego 2015 (MRB 2015), organizowany przez ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku, zgromadził blisko 100 przedstawicieli uczestników rynku budowlanego reprezentujących firmy, stowarzyszenia branżowe i media. Wydarzenie objęte zostało honorowym patronatem Ministra Gospodarki, zaś jednym z patronów medialnych był miesięcznik "Materiały Budowlane".

Tradycyjnie podczas konferencji zaprezentowano wyniki sektora budowlanego oraz prognozy jego rozwoju. W III sesjach podjęte zostały istotne dla polskiej „budowlanki” kwestie. Przedstawiono szczegółowe analizy i prognozy dla budownictwa mieszkalnego, niemieszkalnego i inżynieryjnego oraz zagadnienia związane z pozyskiwaniem dofinansowania z funduszy unijnych. Ostatni blok - marketingowy, ze względu na swój medialny charakter wzbudził duży odzew słuchaczy.

Konferencja MRB to spotkanie umożliwiające uczestnikom kontakt z licznymi ekspertami. Z ramienia ASM jako lidera na rynku badań na zlecenie sektora budowlanego wystąpili Małgorzata Walczak-Gomuła, Beata Tomczak, Agnieszka Kowalska, Marek Skrzyński i Przemysław Dana.

Wg danych przedstawionych przez ekspertów ASM po pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku produkcja budowlano-montażowa wyniosła 56,7 mld PLN, a więc o 1,6% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Główną determinantą napędzającą wzrost produkcji były przede wszystkim obiekty inżynierii lądowej i wodnej, których produkcja wyniosła ok. 29,3 mld PLN. Była zatem o 0,4% wyższa niż w pierwszych trzech kwartałach poprzedniego roku. Pozytywnie na wartość produkcji budowlano-montażowej wpływało również budownictwo niemieszkalne. W okresie styczeń-wrzesień produkcja w tym sektorze budownictwa wyniosła tu ok. 19,3 mld PLN i była o 0,7% wyższa niż w analogicznych miesiącach poprzedniego roku. Najwyższą dynamikę wzrostu odnotowano w przypadku budownictwa mieszkaniowego – 9,0%

Spowalniająco na branżę budowlaną od II kw. 2015 roku wpływ miało budownictwo inżynieryjne, które w największym stopniu determinuje ten sektor (udział w strukturze: 51,6%). W III kw. bieżącego roku wartość produkcji w tym obszarze wyniosła blisko 12,9 mld PLN, a więc o 2,0% mniej niż w analogicznym okresie 2014 roku. Głównym czynnikiem hamującym ten typ budownictwa okazały się autostrady, drogi ekspresowe, ulice i drogi pozostałe, które w łącznej strukturze stanowiły 27,1%. Po III kw. produkcja była tam o 14,2% niższa niż po 9 miesiącach 2014 roku. Po drugiej stronie znalazły się rurociągi i linie telekomunikacyjne oraz linie elektroenergetyczne przemysłowe, które wygenerowały 15,3% wartości produkcji budownictwa inżynieryjnego, a produkcja w tym obszarze wzrosła o 29,5%. Nie mniej jednak spadek produkcji w infrastrukturze drogowej przyczyni się do spadku ogólnej wartości budownictwa inżynieryjnego w 2015 roku.

Analitycy ASM podczas konferencji MRB wskazali, że budownictwo niemieszkalne po pierwszych trzech kwartałach bieżącego roku stanowiło 34,0% ogólnej wartości produkcji budowlano-montażowej. Od początku roku wartościowy wolumen w tym typie budownictwa spadał. W I kw. wartość produkcji była niższa o 1,5% niż w I kw. 2014 roku, zaś w II kw. spadek pogłębił się do poziomu -3,7%. Odbicie nastąpiło w III kw. bieżącego roku, w którym produkcja wyniosła blisko 7,9 mld PLN, a więc o 6,1% więcej niż w analogicznym kwartale poprzedniego roku. Szacuje się, iż cały rok 2015 zakończy się dodatnią dynamiką produkcji budowlano-montażowej w obszarze budownictwa niemieszkalnego. Na wzrost produkcji budowlano-montażowej w budownictwie niemieszkalnym wpływ miały przede wszystkim budynki przemysłowe i magazynowe, które generują 41,7% ogólnego wolumenu produkcji w obiektach niemieszkalnych. Po pierwszych trzech kwartałach 2015 roku wartość produkcji w tych budynkach wyniosła 8,0 mld PLN, a więc o 10,2% więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spowalniający wpływ miały z kolei dwa kolejne typy obiektów z kolejno największym udziałem w strukturze:

  • budynki handlowo-usługowe (produkcja I-III kw. 2015: 3,7 mld PLN),
  • ogólnodostępne obiekty kulturalne, edukacyjne, opieki zdrowotnej i kultury fizycznej (produkcja I-III kw. 2015: 3,6 mld PLN).

Eksperci podkreślili, że pozytywnie na wartość produkcji budowlano-montażowej wpływ miało również budownictwo mieszkaniowe, w którym produkcja w III kw. 2015 roku wyniosła ponad 3,2 mld PLN, a więc o 17,1% więcej niż w III kw. poprzedniego roku. Segment ten jest niestety znacznie mniejszy niż budownictwo inżynieryjne i niemieszkalne, w związku z tym ma on najmniejszy wpływ na ogólną wartość produkcji budowlanej.  

Produkcja budowlano-montażowa w 2014 roku ukształtowała się na poziomie 85,1 mld PLN i była o 2,6% wyższa niż w roku 2013. Pierwsze trzy kwartały 2015 roku również zakończyły się dodatnią dynamiką wzrostu na poziomie 1,6%. Jak zatem zakończy się rok 2015? Prognozujemy, że bieżący rok zakończy się wzrostem produkcji budowlano-montażowej o 1,5% w stosunku do roku 2014. Szacunki nasze pokrywają się w tym zakresie, z tymi z Ministerstwa Gospodarki. Na mniejszy wzrost wpływ będzie miało przede wszystkim budownictwo inżynieryjne i prognozowany spadek produkcji w tym obszarze, na którego wpływ będą miały spadki w zakresie infrastruktury drogowej. W przyszłym roku tempo wzrostu powinno przyspieszyć. Napędzane będzie przede wszystkim przez budownictwo inżynieryjne i mieszkaniowe.

Podczas konferencji Monitoring rynku Budowlanego 2015 wystąpili również eksperci zewnętrzni. Tematykę Branżowego Programu Promocji Budownictwa podjął amb. Jerzy Drożdż z Krajowej Izby Gospodarczej. Pigułki prawne przedstawili reprezentanci Kancelarii GESSEL – radca prawny Maciej Trąbski, mec. Marcin Robenek oraz mec. Piotr Schramm

W panelu dyskusyjnym oprócz przedstawicieli ASM – Agnieszki Kowalskiej i Marka Skrzyńskiego wystąpili eksperci-praktycy bezpośrednio zaangażowani w rozwój polskiej gospodarki oraz proces pozyskiwania funduszy: Aneta Maszewska (Krajowy Punkt Kontaktowy Programów Badawczych UE), Piotr Dymarski (Mostostal Warszawa S.A.), Bożena Damasiewicz (Fundacja „Pomyśl o przyszłości”), Rafał Kamiński (Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości) oraz dr inż. Małgorzata Skibska-Zielińska (Narodowe Centrum Badań i Rozwoju). W części marketingowej wzięli udział Wioletta Fabrycka (RD bud Sp. z o.o.) oraz Wojtek Mierowski (Brand New Attitude).

Wystąpienia i debaty bogatego programu konferencji MRB dały początek dyskusjom, które kontynuowane były w kuluarach podczas przerw. Stały monitoring rynku prowadzony jest przez ASM cały rok dzięki eksperckim, cyklicznym analizom – niezbędnym narzędziom do budowania strategii marketingowych. Dane dotyczące aktualnej i przyszłej sytuacji w branży budowlanej znajdą Państwo w kwartalnych i miesięcznych wydaniach opracowania Monitoring Rynku Budowlanego. Informacji udziela Beata Tomczak: tel. (24) 355 77 48, kom. 603 765 304, e-mail: b.tomczak@asm-poland

Źródło: ASM – Centrum Badań i Analiz Rynku

06.11.2015 r.