logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zrzeszenie Montażystów Stolarki przygotowało specjalny program Edukacji Zawodowej, skierowany do uczniów i nauczycieli szkół budowlanych w Polsce. Program obejmuje udostępnianie podręcznika o stolarce budowlanej i jej montażu oraz szkolenia prowadzone przez ekspertów.

W najbliższych latach w naszym kraju potrzebnych będzie przeszło 20 tys. wysokokwalifikowanych wykonawców prac instalacyjnych związanych z oknami, drzwiami, bramami, roletami i fasadami. Tak wyliczyło Zrzeszenie Montażystów Stolarki, w związku z rosnącymi wymaganiami budownictwa energooszczędnego. Tymczasem w programach nauczania zawodowego nie ma zajęć związanych z montowaniem stolarki budowlanej. Absolwenci szkół budowlanych wchodzą w życie zawodowe bez znajomości konstrukcji okiennych i podstawowych choćby zasad ich wbudowywania. Korzystne zmiany w tym zakresie może przynieść współpraca branży z władzami oświatowymi.

Ministerstwo Edukacji Narodowej objęło właśnie patronatem najnowszą inicjatywę środowiska stolarki budowlanej, skierowaną do uczniów i nauczycieli szkół zawodowych. Realizowany przez Zrzeszenie Montażystów Stolarki program Edukacji Zawodowej stawia sobie za cel dotarcie z wiedzą o oknach i ich montowaniu do wszystkich placówek szkolnictwa zawodowego w naszym kraju. Kilkuset technikom budowlanym i drzewnym dostarczone zostaną podręczniki dla uczniów oraz poszerzone materiały dydaktyczne dla nauczycieli. W wybranych szkołach specjaliści ze zrzeszenia poprowadzą wykłady o wyrobach stolarki budowlanej oraz pokazy sztuki montażowej. Przez cały rok szkolny służyć będą nauczycielom wiedzą i doświadczeniem zarówno w kontaktach bezpośrednich, mailowych, jak i przez przeznaczoną dla szkół stronę internetową Akademii Stolarki.

Program Edukacji Zawodowej wspierany jest nie tylko przez ministerstwo, ale też przez wiele firm, m.in. Velux, Roto, Drutex, Proline, Hörmann, Gerdę i Aluplast. Dzięki ich wsparciu do udziału w programie może zgłosić się każda szkoła, która kształci w zawodach budowlanych i drzewnych, by całkowicie nieodpłatnie otrzymać podręczniki oraz materiały szkoleniowe.

Program zaplanowany jest na co najmniej dwa lata szkolne. Szczegóły znaleźć można na stronie Akademia Stolarki.pl oraz w sekretariacie Zrzeszenia (www.montaze.info.pl). Zachęcamy do kontaktu zarówno nauczycieli, jak i uczniów.

Źródło i zdjęcia: Zrzeszenie Montażystów Stolarki

28.08.2015 r.