logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Na posiedzeniu w dniu 14 lipca br. Rada Ministrów podjęła uchwałę dotyczącą rozwoju Polski Centralnej do roku 2020 z perspektywą 2030. Zakłada ona dynamiczny rozwój tego makroregionu m.in. przez zwiększenie skuteczności i efektywności wykorzystania środków UE.

Strategia Rozwoju Polski Centralnej ma charakter ponadregionalny i obejmuje obszar województwa łódzkiego i mazowieckiego, stanowiącego 17,2% powierzchni całego kraju. A na obszarze tym mieszka ok. 7,8 mln osób (ok. 20,3% ludności Polski). „Działania ujęte w Strategii wpisują się w nowe podejście do polityki rozwoju, która w programowaniu uwzględnia terytorialne uwarunkowania rozwojowe, wykraczające poza granice jednego województwa” – pisze w komunikacie CIR.

Kluczowymi zaś kierunkami interwencji, umożliwiającymi realizację głównego celu Strategii, mają być:
• dostępność i integracja,
• kreatywność i innowacyjność,
• reindustrializacja i umiędzynarodowienie.

W przyjętej przez rząd wizji Polski Centralnej wyznaczono też pięć celów szczegółowych, które mają zapewnić jej dynamiczny rozwój i uczynić ten makroregion „rozpoznawalnym w skali europejskiej i globalnej jako przestrzeń przyjazna generowaniu oraz transferowi wiedzy i innowacji”. A jednym z tych celów jest zbudowanie multimodalnego węzła transportowego, ponieważ w Polsce Centralnej przecinają się dwa z dziewięciu Transeuropejskich Korytarzy Transportowych. W związku z tym w planach są „szeroko zakrojone prace nad budową, przebudową i modernizacją infrastruktury sieci połączeń drogowych i kolejowych w wymiarze międzynarodowym i krajowym, przede wszystkim z istniejącymi i planowanymi w makroregionie elementami sieci TEN-T”.

Kolejne zaś cele sformułowane w Strategii dotyczą m.in. skutecznego transferu innowacji ze sfery naukowo-badawczej do biznesu, wykorzystania potencjału dziedzictwa kulturowego i współczesnej oferty kulturalnej do tworzenia przestrzeni atrakcyjnej dla sektora kreatywnego, utworzenia zintegrowanego systemu informacji medycznej i rozwoju wysokospecjalistycznych usług medycznych oraz rozwoju sektora rolno-spożywczego.

Strategia Rozwoju Polski Centralnej jest czwartym programem w naszym kraju, obejmującym działania i współpracę ponadregionalną. Wcześniej bowiem przyjęto:
• Strategię Rozwoju Polski Wschodniej do roku 2020 (województwa: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie),
• Strategię Rozwoju Polski Południowej do roku 2020 (województwa: małopolskie i śląskie),
• Strategię Rozwoju Polski Zachodniej do roku 2020 (województwa: dolnośląskie, lubuskie, opolskie, wielkopolskie i zachodniopomorskie).

Źródło: www.premier.gov.pl

17.05.2015 r.