logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Instalacje solarne fot. Warsaw BuildOd 1 sierpnia 2015 r. osoby starające się o dofinansowanie na zakup i montaż instalacji OZE z programu NFOŚiGW Prosument, nie muszą łączyć produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej. To korzystna zmiana w programie, która wraz z wydłużeniem okresu wyższych dofinansowań do 2016 roku, zwiększy zakres przyznawanych dotacji.

Pod koniec czerwca 2015 r. Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) zmienił zasady dofinansowania zakupu i montażu mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii m.in. kolektorów słonecznych, paneli fotowoltaicznych, pomp ciepła, źródeł ciepła opalanych biomasą, elektrowni wiatrowych czy mikrokogeneracji w ramach programu Prosument. Dotyczą one inwestorów wytwarzających zieloną energię na własne potrzeby i czerpiących zysk z odsprzedaży jej nadwyżek i są wynikiem nowych regulacji prawnych po wejściu w życie Ustawy o Odnawialnych Źródłach Energii (OZE), z dniem 4 maja 2015 r.
Celem programu Prosument jest ograniczenie zużycia energii w budownictwie i emisji szkodliwego CO2, w wyniku zwiększenia produkcji energii z odnawialnych źródeł. Budżet na jego realizację wynosi 714 700 tys. złotych. Bezzwrotne dotacje i pożyczki przyznawane będą osobom fizycznym, wspólnotom lub spółdzielniom mieszkaniowym do 2022 roku.

Najistotniejsza poprawka dotyczyczy przede wszystkim zniesienia obowiązku łączenia instalacji do produkcji ciepła z instalacjami wytwórczymi energii elektrycznej, co w praktyce oznacza możliwość skorzystania z finansowania większej liczbie podmiotów. Wprowadzone zmiany wydłużyły także okres preferencyjnych warunków wsparcia, w ramach których inwestorzy otrzymają wyższe dotację do końca 2016 roku. Na inwestycje w systemy fotowoltaiczne, małe elektrownie wiatrowe i mikrokogenerację o mocy do 40 kWp do końca 2016 r. można otrzymać dofinansowanie pokrywające do 40% kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach wysokość dotacji zmniejszy się do 30%. Preferencyjne finansowanie źródeł ciepła, obejmujące zakup i instalację kotłów opalanych biomasą, pomp ciepła i kolektorów słonecznych o zainstalowanej mocy cieplnej do 300 kWt, do końca 2016 roku wynosić będzie do 20%. kosztów kwalifikowanych. W kolejnych latach spadnie do 15 %. Jednocześnie skorzystanie z dofinansowania instalacji z programu, wyłącza możliwość korzystania z taryf gwarantowanych przewidzianych ustawą o OZE. Nadwyżki energii z instalacji będą mogły być odsprzedawane po cenie rynkowej. Będzie też można korzystać z bilansowania półrocznego przewidzianego w ustawie.

* * *

Instalacje OZE, efektywne zarządzanie energią z wody, wiatru i biomasy a także nowoczesne instalacje wentylacyjne i systemy grzewcze będą jednym z tematów wrześniowego Kongresu INSTALEXPO, poświęconego najnowszym technologiom i kierunkom rozwoju rynku instalacji w Polsce. Wydarzenie towarzyszy pierwszej polskiej edycji międzynarodowych targów Aqua-Therm Warsaw – dedykowanych profesjonalistom w dziedzinie systemów grzewczych, wentylacji, klimatyzacji, systemów wodnych, sanitarnych i basenów, a także inwestorom indywidualnym.

Międzynarodowe Targi Systemów Grzewczych, Wentylacji, Klimatyzacji, Systemów Wodnych, Sanitarnych i Basenów − Aqua-Therm Warsaw – odbędą się od 16 do 18 września 2015 r. w Warszawie. To pierwsza w Polsce edycja jednego z najważniejszych spotkań profesjonalistów branży HVAC, instalacji sanitarnych i basenów − o ponad dwudziestoletniej tradycji na świecie. Wydarzenie towarzyszy Międzynarodowym Targom Budowlanym i Wnętrzarskim Warsaw Build. Organizatorem jest Lentewenc Sp. z o.o.,

Więcej informacji na stronie: www.aquathermwarsaw.com.

Zdjęcie: Warsaw Build

15.07.2015 r.