logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Celem plebiscytu Fasada Roku, organizowanego przez firmę Baumit, jest wróżnienie najlepszych rozwiązań elewacyjnych w Polsce. W ósmej edycji konkursu o tytuł Fasada Roku 2014 walczyło 168 obiektów, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Jury wyłoniono 5 zwycięzców i przyznano 8 wyróżnień.

„Plebiscyt Fasada Roku już od ośmiu lat nagradza najlepsze rozwiązania elewacyjne w Polsce. Przez ten czas zyskał renomę jednego z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych w kraju i dziś można śmiało powiedzieć, że wyznacza nowe standardy w dziedzinie jakości i estetyki wykończenia fasad, wpływając tym samym na coraz piękniejszy krajobraz polskich miast i miasteczek. Tym bardziej cieszy nas fakt, że za tymi pozytywnymi zmianami stoi marka Baumit” – mówi Aleksandra Gilewska, Manager ds. Marketingu z firmy Baumit.

Jury plebiscytu Fasada Roku 2014, złożone z architektów, osób zawodowo związanych z budownictwem oraz przedstawicieli mediów branżowych, spotkało się 14 maja 2015 r. we Wrocławiu. O zaszczytny tytuł i główną nagrodę w wysokości 10 000 zł walczyło 168 budynków, których elewacje zrealizowano z wykorzystaniem kompletnej technologii Baumit. Obiekty walczące o miano Fasady Roku 2014 oceniane były w tym roku aż w pięciu kategoriach: budynek jednorodzinny nowy, budynek wielorodzinny nowy, budynek po rekonstrukcji i adaptacji, budynek niemieszkalny i budynek po renowacji.

Kapituła Konkursu, której przewodniczył dr inż. arch. Andrzej Poniewierka – przedstawiciel Dolnośląskiej Okręgowej Izby Architektów, wyłoniła 5 zwycięzców i przyznała 8 wyróżnień. 

W pierwszej kategorii – budynek jednorodzinny nowy – o miano najpiękniejszej Fasady Roku 2014 rywalizowało 15 obiektów. Tytuł Fasada Roku 2014 przypadł nowoczesnemu budynkowi mieszkalnemu przy ul. Saneczkowej 28 w Konstancinie-Jeziornie koło Warszawy zgłoszonemu przez Beczak&Beczak Architekci - Magdalena Beczak. Prace wykonawcze na rzecz prywatnego inwestora zrealizował Zakład Remontowo-Budowlany, Józef Wróbel.
Wyróżnienia w tej kategorii otrzymali: Dorożyńscy Pracownia Architektury za projekt budynku mieszkalnego przy ul. św. Mikołaja w Wilkszynie pod Wrocławiem realizowanego metodą gospodarczą oraz krakowskie „Osiedle Rainbow” – 3 budynki jednorodzinne w zabudowie bliźniaczej przy ul. Piaskowej 34, autorstwa Kita Koral Architekci & Modern Living. Wykonawcą osiedla na zlecenie spółki Modern Living Development była firma budowlana MARSEN Mariusz Sendor.

W kategorii budynek wielorodzinny nowy ocenianych było 61 obiektów. Nagrodę główną otrzymało „Osiedle nad stawem” z Krakowa, zgłoszone przez Biuro Architektury Stosowanej. Inwestorem była firma Nad Stawem G2O Inwestycje Sp. z o.o. SKA, zaś wykonawcą firma Tadeusz Brzeczek Usługi Ogólnobudowlane.
Wyróżnienie otrzymał natomiast budynek mieszkalny wielorodzinny przy ul. Malborskiej 38 w Krakowie, udający kamień i wielki blok, zgłoszony przez B2 Studio Spółka z o.o. Spółka Komandytowa (inwestorem i wykonawcą obiektu jest firma deweloperska Suder Sp. J.) oraz osiedle mieszkaniowe „Nautica I” w Szczecinie, którego inwestorem jest SGI SA Szczecin. Autorem projektu jest Miłosz Raczyński z pracowni projektowej Mellon Architekci, która zgłosiła obiekt do konkursu. Prace wykonawcze zrealizowała firma Budomontaż Gorzów.  

Wskazanie najbardziej wyjątkowej elewacji w kategorii budynek po rekonstrukcji i adaptacji. Najwyżej w gronie 46 obiektów oceniona została termomodernizacja budynku wielorodzinnego przy ul. Hetmańskiej 101 w Poznaniu autorstwa arch. Bogny Zawadzkiej. Realizację zgłosił wykonawca – firma Izo-bud Piotr Kwiatkowski, który przeprowadził prace na rzecz SM Hetman. Wyróżnienie otrzymała natomiast termomodernizacja budynku mieszkalnego wielorodzinnego przy ul. Kościuszki 10/12 w Częstochowie, zgłoszony do konkursu przez Studio Architektury Ego. Autorem projektu jest Krzysztof Nalewajka, natomiast wykonaniem na zlecenie Śródmiejskiej Spółdzielni Mieszkaniowej zajęła się firma P.B. i H. BAUD-ŚWIT s.j.  

O tytuł i główną nagrodę w kategorii budynek niemieszkalny rywalizowało 30 obiektów. Na Jurorach największe wrażenie zrobił 55-metrowy wieżowiec Nobel Tower Park Naukowo-Techniczny w Poznaniu, zgłoszony do konkursu przez autora projektu – Iron Tower Investment. Wykonawcą obiektu była firma budowlana Lan-Bud Grzegorz Landowski; inwestorem - Centrum Zaawansowanych Technologii Nobel Tower.
W tej kategorii przyznano również dwa wyróżnienia. Pierwsze z nich otrzymał Szpital Hematologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei” przy ul. Borowskiej we Wrocławiu, zgłoszony przez inwestora – Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu. Autorem koncepcji architektonicznej było konsorcjum: Maćków Pracownia Projektowa & HSP Hoppe Sommer Planungs, wykonawcą firma budowlana ERBUD Sp. z o.o. Drugie wyróżnienie otrzymał biurowiec o trójkątnym przekroju „Krzycka Office” we Wrocławiu. Obiekt został zgłoszony do konkursu przez pracownię projektową Dziewoński & Łukaszewicz Architekci. Wykonawcą był Fil-TECH Wałbrzych Rajmund Głuszek, natomiast inwestorem – PPHU SAJMON Szymon Chmieliński.

W ostatniej kategorii budynek po renowacji walczyło 16 obiektów. Kapituła konkursu zwracała uwagę nie tylko na jakość wykonanych prac renowacyjnych, ale również umiejętne podkreślenie walorów obiektu z zachowaniem jego pierwotnego charakteru. W tym roku Jury najwyżej pod tym kątem oceniło Dom gościnny AGH „Sienkiewiczówka” przy ul. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Krakowie. Obiekt uhonorowany tytułem Fasada Roku 2014 został zgłoszony przez Studio Architektoniczne Wojciech Kozub. Inwestorem jest Akademia Górniczo - Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie, natomiast za wykonanie prac renowacyjnych odpowiedzialna była firma MURKRAK Sp. z o.o. S.K.
Ponadto, konkursowe Jury nagrodziło Willę Miejską, przy ul. Limanowskiego w Poznaniu pozostającą w rękach prywatnego inwestora. Autorem projektu renowacji jest Pracownia Projektowa PRO ART. Jan Pałczyński, która wspólnie z wykonawcą – Zakład Sztukatorski Renowacja Obiektów Zabytkowych Witold Damian Domaniecki – zgłosiła obiekt do konkursu.  

Tradycyjnie w każdej z kategorii konkursowych swoje nagrody przyznali również Internauci. W kategorii „budynek jednorodzinny nowy” podobnie jak w opinii Jurorów najlepszy okazał się obiekt z Konstancina-Jeziorny. Wyróżnienie Internautów w kategorii „budynek wielorodzinny nowy” otrzymało osiedle „Orion”, zlokalizowane przy ul. Rakietowej we Wrocławiu. Największą liczbę głosów w kategorii „budynek po rekonstrukcji i adaptacji” zgromadził budynek mieszkalny mieszczący się przy ul. Partyzantów 32-38 w Zielonej Górze. Pawilon usługowo-handlowy usytuowany przy ul. Ścinawskiej 20 we Wrocławiu okazał się najlepszy w kategorii „budynek niemieszkalny”. W ostatniej kategorii – „budynek po renowacji” zwyciężył Zespół Szkół Plastycznych im. J. Brandta z Radomia.  

Konkurs Fasada Roku organizowany jest równolegle również w innych krajach, w których działa firma Baumit i stanowi eliminacje do międzynarodowej odsłony plebiscytu – Baumit Life Challenge. Realizacje, które zwyciężyły w swoich kategoriach na poziomie krajowym wpisane zostają automatycznie na listę obiektów, walczących w przyszłym roku na arenie międzynarodowej o kolejną prestiżową nagrodę – tytuł Europejskiej Fasady Roku.

Więcej informacji na oficjalnej stronie konkursu www.fasadaroku.pl