logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

13 czerwca 2015 r. w Cementowni Górażdże w Choruli gościł wicepremier, minister gospodarki Janusz Piechociński. Wizyta była okazją do spotkania z zarządem Górażdże Cement SA i rozmów na temat przyszłości dróg betonowych w Polsce.

Polska będzie budować więcej dróg betonowych
Podczas czerwcowego spotkania wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego z przedstawicielami zarządu Górażdże Cement SA wiele miejsca poświęcono na rozmowy o planach inwestycyjnych związanych z produkcją cementu w naszym kraju. – W zeszłym roku w Polsce wyprodukowaliśmy 15,4 mln ton cementu, to jest o 4 mln ton mniej niż w rekordowych latach tuż przed Euro 2012, ale wtedy budowaliśmy wielkie obiekty infrastruktury, nie tylko sportowej. Jeszcze przed kryzysem mówiło się natomiast, że w Polsce będzie potrzeba 20 mln ton stali i ponad 20 mln ton cementu w roku 2020. Dążymy do tego wyniku. Jesteśmy krajem, który od kilku lat jest ciągle w pierwszej trójce inwestycji. Dzisiaj stanowimy 40% potencjału Europy Środkowo-Wschodniej i uwaga – dopiero się rozpędzamy, o czym świadczą wyniki PKB dla pierwszych 5 miesięcy tego roku – powiedział w Górażdżach wicepremier Piechociński i przekonywał, że Polska będzie budować więcej dróg betonowych.

W ostatnich 20 latach w Polsce powstało 600 km dróg betonowych. Według założeń Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad do 2020 roku w Polsce ma ich powstać 850 km. Do budowy ma być wykorzystywany polski beton. To dobra prognoza dla producentów cementu.  


Janusz Piechociński i Andrzej Balcerek

Medal dla Prezes zarządu Górażdże Cement SA 
Jednak najważniejszym punktem wizyty w cementowni Górażdże było odznaczenie prezesa Andrzeja Balcerka honorowym medalem „Zasłużony dla Gospodarki Narodowej Rzeczpospolitej”. Wręczając order wiceminister Piechociński podkreślił, że w ten sposób chce zwrócić uwagę na dokonania prezesa zarządu, który od ćwierćwiecza przewodzi firmie Górażdże Cement SA, obecnie produkującej 1/4 cementu w kraju.

Prezes zarządu Górażdże Cement SA, dziękując za prestiżowe wyróżnienie, przyznał, że zawsze starał się patrzeć na swoją pracę z szerszej perspektywy. – Przez całe życie z pasją pracowałem dla Górażdży i cieszę się, że efekty tej pracy są widoczne. Czasami pracujących w biznesie postrzega się tylko jako tych, którzy walczą wyłącznie o pieniądze. Tym bardziej cieszy mnie, że przedstawiciel rządu zauważył, że dbając o rozwój Grupy Górażdże, przysłużyłem się polskiej gospodarce – powiedział Andrzej Balcerek podczas uroczystości.

Medal „Zasłużony dla Gospodarki Narodowej Rzeczpospolitej” to kolejne, obok m.in. Złotej Statuetki Lidera Polskiego Biznesu BCC, nagrody im. Karola Miarki oraz Medalu Papieskiego, odznaczenie przyznane Andrzejowi Balcerkowi za jego zasługi oraz wkład w rozwój polskiego przemysłu, a także pracy na rzecz drugiego człowieka.

Źródło i zdjęcie: Górażdże Cement SA

09.07.2015 r.