logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zapraszamy do uczestnictwa w konferencji szkoleniowej dotyczącej projektowania konstrukcji żelbetowych, którą przygotował i poprowadzi prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski z Politechniki Śląskiej. Konferencja odbędzie się 11 czerwca br. w Szczecinie; przeznaczona jest dla inżynierów budownictwa, konstruktorów, projektantów konstrukcji i architektów.

Konferencja szkoleniowa

Projektowanie oszczędne konstrukcji żelbetowych
Analiza obliczeniowa w poszukiwaniu rezerw

prowadzenie

prof. dr hab. inż. Włodzimierz Starosolski,
Politechnika Śląska

Szczecin, 11 czerwca 2015 r.
czas trwania 9.00 - 15.00

Założenia metodyczne konferencji
Projektowanie oszczędne, to projektowanie, którego efektem jest optymalizacja zużycia stali zbrojeniowej przy niezmienionym obrysie geometrycznym konstrukcji. Zwiększając bowiem wymiary geometryczne (grubości) elementów zyska się oszczędności na sumarycznym wydatku zbrojenia – oczywiście w pewnych granicach. Zakłada się z góry przy projektowaniu oszczędnym, że wszystkie wymogi norm, zarówno ze względu na stan nośności jak i użytkowania zostaną dochowane i pod tym względem nie będzie żadnych odstępstw. Dotyczy to także wartości obciążeń, częściowych współczynników pewności, jak i parametrów obliczeniowych.

Wykład dotyczyć będzie jedynie zbrojenia konstrukcji na efekty zginania elementów. Zakłada się, że zagadnienia przeniesienia sił poprzecznych (ścinanie, przebicie), oraz stateczności ustroju zagwarantowane będą niezależnie. Omówione zostaną metody oszczędnego projektowania przy trzech podejściach: tradycyjnym, z zastosowaniem analizy liniowo sprężystej z ograniczoną redystrybucją oraz z zastosowaniem analizy plastycznej.

Tematyka konferencji
Ze względu na obszerność tematyki na tegorocznych konferencjach omówione zostaną metody projektowania oszczędnego w podejściu tradycyjnym. Obejmą m.in. takie zagadnienia jak:

  • odwzorowanie konstrukcji w modelu obliczeniowym, podparcia i więzy, obciążenia;
  • płyty i belki w stropach żebrowych;
  • ramy, ustroje murowo–żelbetowe;
  • stropy krzyżowo zbrojone; stropy płytowo–słupowe;
  • zarysowania, ugięcia stropów, płyty fundamentowe.

 

Zapisy na konferencję przyjmowane są wyłącznie poprzez wypełnienie formularza rejestracyjnego na stronie www.artmediatechnics.pl (dostęp do formularza rejestracyjnego po założeniu konto na ww. stronie). Serwer po poprawnym zgłoszeniu przesyła automatycznie imienne potwierdzenie uczestnictwa, które należy zabrać ze sobą na konferencję. Udział w konferencji bezpłatny w ramach ograniczonej puli miejsc sponsorowanych. Do zapisanych osób będą wysłane oddzielnym mailem szczegółowe informacje organizacyjne.

Prowadzenie konferencji
Włodzimierza Starosolski
, autorytet naukowy w zakresie konstrukcji żelbetowych, autor wielu publikacji PWN i referatów naukowych na konferencjach naukowo-technicznych, podręczników dla studentów uczelni technicznych, wychowawca akademicki kilku pokoleń konstruktorów i projektantów.

Kontakt do organizatora :
Grażyna Grzymkowska-Gałka, tel. 600-35-88-40
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

W przyszłym roku planowana jest kontynuację tej tematyki. Omówione zostaną następujące zagadnienia: projektowanie oszczędne z zastosowaniem analizy liniowo sprężystej z ograniczoną redystrybucją oraz projektowanie oszczędne z zastosowaniem analizy plastycznej.