logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

KPMG – jedna z największych międzynarodowych sieci firm audytorsko-doradczych – w publikacji „20 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce – przewodnik po SSE” podsumowała ich działalność i rolę w polskiej gospodarce.

Specjalna strefa ekonomiczna to wydzielony rejon kraju, w którym działalność gospodarcza może być prowadzona na preferencyjnych warunkach w ramach udzielonej przez państwo pomocy publicznej (m.in. w formie zwolnień z podatku dochodowego). Dzięki temu SSE są jednym z kluczowych narzędzi zwiększania atrakcyjności Polski dla inwestorów i tym samym pobudzają rozwój naszej gospodarki.

Właśnie upływa 20 lat od uchwalenia ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych. Jako pierwsza powstała w 1995 roku Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec. Obecnie działa w Polsce 14 stref, a mianowicie:
1. Kamiennogórska Specjalna Strefa Ekonomiczna Małej Przedsiębiorczości,
2. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
3. Kostrzyńsko-Słubicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
4. Legnicka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
5. Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna,
6. Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
7. Słupska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
8. Specjalna Strefa Ekonomiczna Euro-Park Mielec,
9. Specjalna Strefa Ekonomiczna Krakowski Park Technologiczny,
10. Specjalna Strefa Ekonomiczna „Starachowice”,
11. Suwalska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
12. Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
13. Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna,
14. Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

„Pod koniec 2013 r. łączna wartość kapitału zainwestowanego we wszystkich 14 SSE w Polsce wynosiła 93,1 mld zł, a do końca 2014 r. może ona przekroczyć 100 mld zł. Według prognoz zarządów stref, zatrudnienie na terenie SSE pod koniec roku wyniesie ponad 287 tysięcy osób” – czytamy w informacji KPMG.

Publikacja „20 lat specjalnych stref ekonomicznych w Polsce – przewodnik po SSE”, zamieszczona na stronie internetowej KPMG, powstała z myślą o inwestorach zainteresowanych rozpoczęciem działalności na terenie specjalnych stref ekonomicznych. Zawiera ona szczegółowy opis dostępnych ulg i zachęt do inwestowania w SSE, a także wykaz podstawowych aktów prawnych regulujących działalność stref. Ponadto, publikacja przedstawia wyniki badań przeprowadzonych wśród zarządów SSE oraz 234 inwestorów działających na terenie stref. 

W przewodniku zamieszczono również szczegółową charakterystykę SSE, działających na terenie całego kraju – m.in. dane o podmiotach zarządzających strefą, lokalizację i wielkość strefy oraz wielkość inwestycji i wykaz inwestorów.

 Źródło: www.kpmg.com.pl

22.12.2014 r.