logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z raportu „Budownictwo w Polsce. Edycja 2014”, przygotowanego przez firmę doradczą KPMG w Polsce i agencję badawczą Norstat Polska, powiało optymizmem. Przedstawiciele firm budowlanych przewidują bowiem w 2015 roku przyspieszenie rozwoju sektora budowlanego.

Raport ten sporządzono na podstawie analizy danych uzyskanych w stu wywiadach telefonicznych, przeprowadzonych w czerwcu i lipcu tego roku z przedstawicielami wybranych dużych, średnich i małych przedsiębiorstw budowlanych w Polsce. Badaniem objęto dwa segmenty tego sektora – firmy z branży budownictwa ogólnego oraz inżynieryjnego.

Jak wynika z tego raportu, większość badanych firm przewiduje w roku 2014 wzrost produkcji sektora budowlanego w Polsce o ok. 0,8%. Jest to wprawdzie niewiele, ale zestawiając te przewidywania z prognozą z czerwca 2013 roku zakładającą spadek produkcji w bieżącym roku o 1,0%, oznacza pozytywną zmianę. Przy czym 59% respondentów przewiduje niewielki wzrost, a 27% – spadek.

Wzrosło również wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach budowlanych i to znacznie, bo z 60% w 2013 roku do 73% w tym roku. Natomiast jeśli chodzi o 2015 rok, przedstawiciele badanych firm prognozują wzrost dla całego sektora budowlanego nawet o 3,9%.  

Autorzy raportu zwracają także uwagę, że wzrosła liczba firm, które mają więcej podpisanych umów, niż rok wcześniej. Wydłużył się również średni okres, „przez który polskie firmy budowlane mają zapewnioną pracę dzięki podpisanym umowom. Średnio okres, na jaki przedsiębiorstwa mają wynegocjowane i podpisane kontrakty wynosi 8,2 miesiące (w ubiegłym roku 6,7 miesięcy). Pod tym względem Polska odnotowuje najlepsze wyniki spośród krajów Grupy Wyszehradzkiej” – czytamy w komunikacie prasowym KPMG.

Zdaniem Stevena Baxteda – partnera, szefa zespołu doradczego dla sektora budownictwa i nieruchomości w KPMG w Polsce – w naszym kraju więcej faktur jest regulowanych terminowo niż u naszych południowych sąsiadów. W Polsce zaległe faktury stanowią 16% wszystkich wystawionych faktur, a na Słowacji – 27% i w Czechach 26%. 

Z kolei ankietowane firmy jako główne czynniki ograniczające stabilność finansową przedsiębiorstw wymieniają niestabilność prawa, złą strategię rządu dla sektora budowlanego, niskie ceny w zamówieniach publicznych i prywatnych, a także opóźnione płatności ze strony inwestorów i wykonawców generalnych oraz brak zamówień.

Źródło: www.kpmg.pl

21.11.2014 r.