logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W dniach 7-8 października br. we Wrocławiu odbył się V Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera 2014. Uczestnicy konferencji, przedstawiciele instytucji państwowych, samorządów, eksperci oraz uczestnicy rynku deweloperskiego, spotkali się by wspólnie porozmawiać o przyszłości mieszkaniowej Polski. Efektem dyskusji było wypracowanie rekomendacji dotyczących rozwoju polskich miast.

V Kongres Mieszkaniowy – Dni Dewelopera 2014
W wydarzeniu zorganizowanym przez Polski Związek Firm Deweloperskich (PZFD), przy współudziale Narodowego Banku Polskiego, Zachodniej Izby Gospodarczej i wrocławskiej Hali Stulecia, uczestniczyli przedstawiciele branży mieszkaniowej oraz eksperci rynku. Wśród gości V Kongresu Mieszkaniowego – Dni Dewelopera 2014 (7-8 października br.) byli również premier Jan Krzysztof Bielecki, sekretarz stanu Kancelarii Prezydenta RP Olgierd Dziekoński oraz podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju Paweł Orłowski. Uczestnicy spotkania dyskutowali o kierunkach, w jakich powinna zmierzać polityka mieszkaniowa, aby sprostać zmieniającym się potrzebom ekonomiczno-społecznym. Efektem rozmów było wypracowanie rekomendacji dotyczących rozwoju polskich miast, mających pełnić rolę drogowskazów.

W jakim kierunku powinien się rozwijać rynek nieruchomości w Polsce
Wśród końcowych tez i założeń przygotowanych przez interesariuszy rynku mieszkaniowego obecnych na Kongresie pojawił się postulat rozpoczęcia prac nad transparentnym i spójnym kształtem polityki przestrzennej i mieszkaniowej Polski. Zwrócono również uwagę na konieczność nowelizacji tzw. ustawy deweloperskiej, przy zachowaniu dotychczasowego poziomu ochrony konsumenta. Jedną z rekomendacji jest też planowanie rozwoju miast na drodze dialogu wszystkich interesariuszy tego procesu: mieszkańców, samorządu i inwestorów. Uczestnicy kongresu doszli do wniosku, że powinno się także rozwijać rynek mieszkań na wynajem, ale konieczna jest dywersyfikacja podmiotów będących jego uczestnikami. Ogólnym przesłaniem Kongresu Mieszkaniowego – Dni Dewelopera jest zwrócenie uwagi na to, że Polska potrzebuje dobrego i spójnego prawa, które zapewni efektywne funkcjonowanie podmiotów gospodarczych, ale i prawidłowy rozwój polskich miast. Konferencja, dzięki ogólnopolskiej skali i wadze poruszanych podczas niej tematów, z pewnością będzie miała duży wpływ na proces kształtowania rynku nieruchomości.

Debaty i dyskusje o rynku deweloperskim
Uczestnicy Kongresu starali się odpowiedzieć na liczne pytania nurtujące branżę, ale i klientów. Jednym z istotniejszych było to dot. ceny metra kwadratowego mieszkania. Nie zabrakło również wymiany zdań na temat roli, jaką na rynku deweloperskim pełni UOKiK. Dyskutowano o tym, jakie znaczenie ma reforma rejestru klauzul abuzywnych, zmiany w postępowaniu SOKiK. Ciekawą wymianę zdań wywołała debata na temat źródeł finansowania uczestników rynku nieruchomości oraz rozmowa o roli strategii i planowania w rozwoju mieszkalnictwa w Polsce. Z kolei uczestnicy panelu zatytułowanego „Polskie miasta XXI wieku – kierunki zmian” omówili wpływ Unii Europejskiej i wykorzystanie środków planowanych na rewitalizację. Dużo uwagi poświęcono także raportowi „Przestrzeń życia Polaków” oraz zagadnieniom związanym z regulacjami unijnymi, kodeksem budowlanym czy tzw. ustawą deweloperską.  

Źródło: Polski Związek Firm Deweloperskich

23.10.2014 r.