logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Polecamy dwie nowe publikacje ITB poświęcone zagadnieniom zabezpieczeń ogniochronnych i bezpieczeństwa przeciwpożarowego w obiektach budowlanych. Pierwsza z nich to poradnik ITB „Projektowanie systemów wentylacji pożarowej sieci metra”. Druga pozycja dotyczy warunków technicznych wykonania i odbioru robót związanych z zabezpieczeniami ogniochronnymi elementów konstrukcji budowlanych.

NOWY PORADNIK ITB: „Projektowanie systemów wentylacji pożarowej sieci metra”
W poradniku przestawiono zasady projektowania systemów wentylacji pożarowej podziemnych tuneli i stacji metra. Praca przeznaczona jest dla projektantów instalacji wentylacji pożarowej tuneli i stacji metra oraz dla rzeczoznawców budowlanych i do spraw zabezpieczeń przeciwpożarowych, a także osób i instytucji zainteresowanych tematyką bezpieczeństwa pożarowego ze szczególnym uwzględnieniem systemów wentylacji pożarowej w tunelach i metrze. Poszczególne rozdziały pracy poświęcone są przepływom powietrza, dymu i ciepła w tunelach oraz na stacjach metra, kryteriom projektowania systemów wentylacji pożarowej oraz założeniom do obliczeń wydajności systemów wentylacji pożarowej tuneli i stacji metra. W poradniku omówiono metodę obliczeń wydajności wentylacji pożarowej tuneli oraz stacji metra, uwzględniono stosowane zasady wymiarowania sieci i przewodów, doboru wentylatorów, a także przedstawiono główne zasady oceny skuteczności zrealizowanych systemów wentylacji pożarowej z wykorzystaniem ciepłego dymu.

Autor: dr inż. Grzegorz Sztarbała
seria: Instrukcje, Wytyczne, Poradniki

NOWA POZYCJA WYDAWNICZA ITB: „Część C: Zabezpieczenia i izolacje, zeszyt 2: Zabezpieczenia ogniochronne konstrukcji budowlanych” 
Przedmiotem opracowania są warunki techniczne wykonania i odbioru robót związanych z zabezpieczeniami ogniochronnymi elementów konstrukcji budowlanych stalowych oraz żelbetowych, z uwagi na właściwości związane z odpornością ogniową zabezpieczonych elementów. Zakres opracowania obejmuje wymagania dotyczące właściwości materiałów, wymagania i sposoby przygotowania podłoży, wykonywanie zabezpieczeń ogniochronnych oraz kontrolę wykonania i odbioru robót. Warunki techniczne nie obejmują wykonywania zabezpieczeń ogniochronnych ustrojów konstrukcyjnych typu membrany ogniochronne, tj. sufitów podwieszanych i ścian oddzielających, oraz zabezpieczeń ogniochronnych elementów drewnianych z materiałów drewnopochodnych, z uwagi na właściwości związane z reakcją na ogień i rozprzestrzenianiem ognia.

Autor: mgr inż. Piotr Brunarski, mgr inż. Marek Łukomski,
dr inż. Michał Wójtowicz
seria: Warunki Techniczne Wykonania i Odbioru Robót Budowlanych

Więcej o wydawnictwach Instytutu Techniki Budowlanej na stronach: www.itb.pl, klient.itb.pl

08.10.2014 r.