logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Na taką kwotę opiewa Kontrakt Terytorialny, który 25 września br. podpisali Adam Zdziebło, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju, oraz Mirosław Sekuła, marszałek woj. śląskiego i Arkadiusz Chęciński, członek zarządu województwa.

Województwo śląskie jest pierwszym regionem, który podpisał Kontrakt Terytorialny. Dokument ten ma stymulować rozwój regionu w latach 2014-2023. „Źródłami finansowanie projektów w nim ujętych będą m.in. środki krajowe, budżet województwa oraz środki przeznaczone na realizację właściwych programów operacyjnych” – czytamy w komunikacie Urzędu Marszałkowskiego wojewódzkiego śląskiego.

W dokumencie podpisanym przez przedstawicieli woj. śląskiego i rządu zapisano najważniejsze przedsięwzięcia istotne dla dynamicznego rozwoju regionu i poprawy życia jego mieszkańców, m.in. takie jak:

• poprawa jakości badań oraz wzmocnienie współpracy sektora nauki i gospodarki,
• modernizacja istniejących systemów transportowych oraz lepsze skomunikowanie obszarów południowej i północnej części województwa,
• zwiększenie mocy wytwórczych energii elektrycznej w województwie,
• zapobieganie negatywnym skutkom zmian klimatu,
• zachowanie dziedzictwa kulturowego i naturalnego,
• zwiększenie poziomu zatrudnienia w województwie,
• podniesienie jakości i dostępności usług z zakresu ochrony zdrowia,
• rozwój miasta wojewódzkiego i obszarów powiązanych z nim funkcjonalnie oraz miast regionalnych i subregionalnych,
• kompleksowa rewitalizacja dzielnic i miast o wysokim nasileniu niekorzystnych zjawisk społecznych i gospodarczych, w szczególności dotyczących rewitalizacji obiektów na terenie Bytomia.

Szczegółowy zakres i warunki realizacji poszczególnych inwestycji zostaną określone po ostatecznym uzgodnieniu z Komisją Europejską krajowych programów operacyjnych oraz innych dokumentów strategicznych.

Źródło: Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego

30.09.2014 r.