logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

W października br. na 39 polskich uczelniach wyższych startuje rządowy Program Rozwoju Kompetencji, którego celem jest przygotowanie studentów do wyzwań rynku pracy. Będzie się można uczyć m.in. przedsiębiorczości, zarządzania czasem, efektywnej komunikacji i skutecznego rozwiązywania problemów. Do 2020 roku na kształcenie takich kompetencji na studiach rząd przeznaczy ponad miliard złotych.

Program Rozwoju Kompetencji został przygotowany przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, by wzmocnić szanse studentów i absolwentów na rynku pracy. Niestety, jak podkreślają pracodawcy, wiele osób kończących studia na naszych uczelniach pomimo szerokiej wiedzy teoretycznej, często nie potrafią znaleźć odpowiedniego zajęcia. Brakuje im kreatywności, umiejętności analitycznych czy komunikacyjnych, a to utrudnia budowanie kariery i osiąganie zawodowych sukcesów. Program Rozwoju Kompetencji pomoże to zmienić – mówi minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska. – Chcemy wspierać nowoczesne metody nauczania, interdyscyplinarność studiów czy wykorzystanie nowych technologii w edukacji – dodaje minister.

Na pilotaż programu rząd przeznaczył 50 milionów złotych. Zajęcia doskonalące umiejętności praktyczne i kompetencje interpersonalne odbywać się będą na razie na wyłonionych w konkursie 39 szkołach wyższych: 21 publicznych i 18 niepublicznych. Najwięcej projektów zrealizują uniwersytety, a liderem w tym gronie jest Uniwersytet Wrocławski. Beneficjentami programu są także trzy uczelnie techniczne, trzy medyczne, trzy Państwowe Wyższe Szkoły Zawodowe oraz jedna uczelnia artystyczna. Przyznane środki przeznaczą m.in. na włączenie pracodawców w realizację programów kształcenia, staże, warsztaty i doradztwo zawodowe dla studentów ostatnich lat studiów.

- Polska gospodarka potrzebuje dobrze wykształconych, a jednocześnie kreatywnych i przedsiębiorczych absolwentów uczelni. Wspieramy polskie innowacyjne firmy nie tylko dofinansowując prace badawczo-rozwojowe, ale także inwestując w rozwój ich przyszłych pracowników - podkreśla prof. Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, które współtworzyło Program.


Pilotażowy konkurs jest finansowany z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki w ramach działania 4.1 "Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy", poddziałania 4.1.1 Na podstawie wniosków z pilotażu powstanie docelowa formuła programu, finansowana w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) w perspektywie finansowej 2014-2020. Planowany budżet programu to ponad miliard złotych.

19.09.2014 r.