logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Kontynuowanie budowy i modernizacji tras drogowych i kolejowych, przygotowanie wartego 25 mld zł Narodowego Planu Rewitalizacji oraz szybkie uruchomienie środków z nowej perspektywy finansowej – to priorytetowe zadania Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, które zaprezentował 27 sierpnia br. w sejmie wiceszef resortu, Adam Zdziebło.

Obecnie w całym kraju trwa budowa wielu ważnych odcinków dróg ekspresowych, m.in. na trasie S3 (łączącej Wrocław z Zieloną Górą i Szczecinem), S5 (łączącej Wrocław z Poznaniem i Bydgoszczą), S7 (łączącej Gdańsk z Olsztynem, Warszawą i Krakowem), S8 (łączącej Białystok z Warszawą, Łodzią i Wrocławiem), S17 (łączącej Warszawę z Lublinem) i S19 (łączącej Białystok z Lublinem i Rzeszowem).

„Do końca tego roku chcemy oddać kolejne 255 km dróg” – mówił w sejmie wiceszef resortu infrastruktury i rozwoju. I dodał, że resort zamierza stopniowo wdrażać jednolity system elektronicznego poboru opłat, który wyeliminuje konieczność zatrzymywania się na bramkach, a tym samym korki na drogach. Docelowo system ten ma obowiązywać na wszystkich autostradach.

Natomiast na rewitalizację niszczejących budynków miasta mają otrzymać w latach 2014-2020 ok. 25 mld zł ze środków europejskich. Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju pracuje obecnie nad przygotowaniem Narodowego Planu Rewitalizacji. „Chcemy wykorzystać te pieniądze tak, by o polskich miastach można było śmiało powiedzieć, że są dobrym miejscem do życia, z dostępem do wysokiej jakości usług zdrowotnych, edukacyjnych, kulturalnych czy transportowych” – zaznaczył wiceszef resortu.

Wiceminister zapowiedział też szybkie uruchomienie 82,5 mld euro z nowego budżetu UE na lata 2014-2020. Środki te mają zostać przeznaczone m. in. na rozwój infrastruktury, wsparcie przedsiębiorczości i powiązanie jej z nauką oraz na bezpieczeństwo energetyczne Polski.

Źródło: MIR

28.08.2014 r.