logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Dotacje na częściowe spłaty kapitału kredytów będą przyznawane z programu „Poprawa efektywności energetycznej. Część 4) Inwestycje energooszczędne w małych i średnich przedsiębiorstwach” – poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

NFOŚiGW podpisał już umowy z czterema bankami: Bankiem Ochrony Środowiska, BNP Paribas, IDEA Bank oraz Bankiem Polskiej Spółdzielczości, które będą pośredniczyły w udzielaniu kredytów i przekazywaniu przedsiębiorcom dotacji z tego programu. A o ich otrzymanie mogą ubiegać się przedsiębiorcy inwestujący w nowe technologie, maszyny i urządzenia obniżające zużycie energii, a także w poprawienie efektywności energetycznej budynków komercyjnych, mieszkaniowych lub administracyjnych. Dotacje, które będą przekazywane przedsiębiorcom bezpośrednio po zrealizowaniu inwestycji i po potwierdzeniu osiągnięcia założonego efektu ekologicznego, mogą stanowić 10-15% kwoty kredytu.

W zależności od stopnia złożoności i wielkości projektu poprawy efektywności energetycznej i termomodernizacji, program zakłada dwie procedury:

  • uproszczoną – dla inwestycji w maszyny, urządzenia, materiały i technologie energooszczędne znajdujące się na liście zakwalifikowanych materiałów i urządzeń (lista LEME) oraz
  • standardową – również dla inwestycji w maszyny, urządzenia, materiały, technologie energooszczędne, ale nie wymienionych na liście LEME.

Maksymalna wartość kredytu przy procedurze uproszczonej nie może przekroczyć 250 tys. euro, a przy standardowej 1 mln euro.

Budżet programu ustalono na kwotę 60 mln zł. Umowy z przedsiębiorstwami na całą kwotę dotacji powinny być zawarte do 31 grudnia 2015 roku, a wykorzystanie dotacji zakończyć się do 31 grudnia 2016 roku.

Źródło: NFOŚiGW

25.08.2014 r.