logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z najnowszych danych TNS Polska wynika, że spada liczba inwestycji ociepleniowych realizowanych bez gwarancji producenta systemu ociepleń. O ile w 2011 roku udział prac ociepleniowych z wykorzystaniem dowolnie zestawionych, a więc nieobjętych gwarancją materiałów, zamiast wymaganych przez prawo systemów ociepleniowych wynosił 32%. To obecnie w niemal trzech czwartych przypadków (74%) budynki ocieplane są systemowo i zabezpieczone gwarancją producenta wyrobu.

 

Od połowy 2011 roku TNS Polska realizuje cykliczny projekt badawczy „Rynek ociepleń ścian zewnętrznych budynków w Polsce”. Jedną z ankietowanych grup są wykonawcy prac ociepleniowych, którzy odpowiadają na szereg pytań z wiedzy na temat systemów ociepleń, m.in. co rozumieją przez pojęcie "system ociepleń", a także związanych ze znajomością przepisów prawa budowlanego w zakresie ociepleń. W każdej fali badania z wykonawcami przeprowadzanych było 700 wywiadów. Łącznie w sześciu dotychczasowych pomiarach przebadano już 4200 wykonawców.

– Zauważamy, że orientacja wykonawców w tej dziedzinie jest coraz lepsza. Co prawda spontanicznie, odpowiadając na pytanie otwarte, wykonawcy najczęściej kojarzą system ociepleń przede z funkcją izolacyjną, cieplną, ochroną przed warunkami atmosferycznymi (32 proc.), a tylko co czwarty badany definiuje to pojęcie prawidłowo jako zestaw materiałów jednego producenta czy jednej marki. Jednak w pytaniu zamkniętym już zdecydowana większość pytanych (84 proc.) wybiera właściwą odpowiedź, wskazując na zestaw produktów jednego producenta objęty aprobatą techniczną – mówi Natalia Kijewska z TNS Polska.
Niestety, wielu wykonawców nadal wykazuje dużą nieznajomość przepisów prawa budowlanego w zakresie ociepleń. Ponad połowa ankietowanych (52 proc.) błędnie uważa, że używanie do ociepleń niesystemowych produktów  jest legalne. Jedynie 42 proc. badanych jest świadomych, że prawo wymaga stosowania wyrobów objętych aprobatą techniczną, czyli pełnych systemów ociepleń.

Wyniki tegorocznych badań cieszą również przedstawicieli Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO) - organizacji branżowej czołowych polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ETICS, która sprawuje nad badaniem TNS Polska patronat merytoryczny.

– Cieszy nas coraz większy profesjonalizm firm wykonawczych wyrażający się w stosowaniu kompleksowych rozwiązań ociepleniowych. Nadal jednak właściciele co czwartego ocieplanego budynku nie mogą liczyć na pomoc producenta systemu w przypadku kłopotów z elewacją. Żaden systemodawca nie weźmie odpowiedzialności za ocieplenie złożone z przypadkowych, niesprawdzonych we wzajemnych oddziaływaniu elementów. Niestety inwestorzy często uświadamiają to sobie dopiero, gdy nieprawidłowe ocieplenie elewacji szwankuje – zwraca uwagę dr inż. Jacek Michalak, prezes SSO.

I dodaje: – Wykonawcy odgrywają kluczową rolę w pomyślnej realizacji inwestycji ociepleniowych. Na rynku jest coraz więcej profesjonalnych firm, doceniających znaczenie jakości materiałów budowlanych oraz dbających o fachowy poziom wykonawstwa. Radzimy zatem inwestorom staranny dobór wykonawców. Wyznacznikiem ich kompetencji mogą być imienne certyfikaty szkoleń organizowanych przez producentów ociepleń. Warto też obejrzeć wcześniejsze prace firmy, a następnie zawrzeć umowę gwarantującą prawidłowy, zgodny z projektem ocieplenia i zaleceniami producenta systemu, przebieg robót. W ich trakcie pożądana jest kontrola poszczególnych etapów ocieplania – radzi szef Stowarzyszenia.

06.08.2014 r.