logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

O wsparcie na ekoinwestycje z tego programu mogą ubiegać się zarówno pojedyncze przedsiębiorstwa, grupy firm, jak i konsorcja naukowe, a do rozdysponowania do 2019 roku jest 400 mln zł.

W tej edycji programu Gekon – Generator Koncepcji Ekologicznych, podobnie jak pierwszej, konkurs podzielono na dwa etapy. W pierwszym przedsiębiorcy mogą składać wnioski o dofinansowanie planowanych prac badawczo-rozwojowych, a w drugim o dotacje na wdrożenie opracowanego rozwiązania. Zgodnie z założeniami programu Gekon, na dotacje mogą liczyć jedynie projekty zakładające opracowanie i wdrożenie nowego lub znacząco udoskonalonego produktu albo usługi (innowacja produktowa) lub procesu technologicznego (innowacja procesowa). 

Wnioski o dofinansowanie prac badawczo-rozwojowych mogą składać przedsiębiorcy, planujący działania związane z pozyskiwaniem gazu niekonwencjonalnego, efektywnością energetyczną i magazynowaniem energii, ochroną i racjonalizacją wykorzystania wód, pozyskiwaniem energii z czystych źródeł lub nowatorskimi metodami otrzymywania paliw oraz energii i materiałów z odpadów, a także z recyklingu odpadów.

Kwota do rozdysponowania na fazę badawczo-rozwojową w drugim konkursie wyniesie co najmniej 36 mln zł, a przyznane środki będą wypłacane w formie zaliczek lub refundacji przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju. Natomiast za wypłatę środków za realizację projektów w fazie wdrożeniowej odpowiedzialny będzie NFOŚiGW.

Nabór wniosków o dofinansowanie fazy badawczo-rozwojowej ekoinwestycji w drugiej edycji konkursu Gekon jest jednoetapowy, a dokumenty będzie można składać od 9 sierpnia do 8 września 2014 roku wyłącznie za pomocą systemu elektronicznego OSF: https://osf.opi.org.pl. Natomiast nabór wniosków o dofinansowanie fazy wdrożeniowej zakończonych projektów ma być prowadzony w trybie ciągłym, po zakończeniu fazy badawczo-rozwojowej.

Ministerstwo Środowiska przypomina, że w pierwszym konkursie wśród zwycięskich 24 projektów znalazły się m.in.: inteligentne gniazdo energetyczne, wykorzystujące innowacyjne technologie pozyskiwania i przetwarzania energii z OZE, projekt inteligentnego systemu sterowania oświetleniem ulicznym oraz opracowanie i wdrożenie nowych technologii tzw. małych elektrowni wiatrowych, które znajdą zastosowanie w instalacjach przydomowych.

Źródło: mos.gov.pl

 

23.07.2014 r.