logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zarządy spółek oraz główni udziałowcy francuskiego Lafarge i szwajcarskiego Holcim jednogłośnie poparły połączenie obydwu koncernów. W wyniku równorzędnej fuzji powstanie budowlany gigant LafargeHolcim, będący światowym liderem w produkcji cementu, betonu i kruszyw.

Jak podano w komunikacie, LafargeHolcim ma być odpowiedzią na zmieniające się potrzeby w branży materiałów budowlanych. Ma skupić się na rozwiązywaniu problemów, jakie niesie za sobą rosnąca urbanizacja między innymi kosztownego budownictwa mieszkaniowego, niekontrolowanego rozwoju miast czy wyzwań stojących przed transportem. Dzięki fuzji grupa poszerzy ofertę skierowaną do klientów wprowadzając innowacyjne rozwiązania i produkty oraz liczy na jeszcze lepsze osiągnięcia w dziedzinie badań i rozwoju. Obydwie firmy były bowiem w branży budowlanej pionierami w kwestiach wprowadzania zasad zrównoważonego rozwoju oraz powstrzymania zmian klimatycznych.

Powstała w wyniku fuzji grupa LafargeHolcim stanie się liderem w produkcji cementu, betonu i kruszyw (obecnie Lafarge jest drugim, a Holcim trzecim największym producentem cementu). Aktywa koncernu będą znajdować się w 90 krajach całego świata, co już na starcie daje firmie niezwykle atrakcyjne perspektywy wzrostu zarówno na rynkach rozwiniętych, jak i rosnących. Przy czym udział poszczególnych krajów w łącznych przychodach grupy nie przekroczy 10 proc. Nowy koncern zyska również nowe możliwości optymalizacji produkcji i rozwoju sieci handlowych.

Łączna sprzedaż obydwu firm wynosi około 39 mld CHF (32 mld EUR), natomiast EBITDA – ok. 8 mld CHF (6,5 mld EUR). LafargeHolcim spodziewa się osiągnąć w skali roku wzrost wyników w wysokości ponad 1,7 mld CHF (1,4 mld EUR) rozłożony na okres ponad trzech lat, z czego jedna trzecia ma być uzyskana już w ciągu pierwszego roku. Dodatkowe 1,2 mld CHF (1,0 mld EUR) na poziomie EBITDA ma przynieść wdrożenie najlepszych praktyk, ekonomii skali oraz krzyżowego zastosowania innowacyjnych produktów i rozwiązań. Kolejne 480 mln CHF (400 mln EUR) to po połowie oszczędności finansowe i pieniądze uzyskane w drodze optymalizacji wydatków kapitałowych.

W skład Zarządu nowej grupy wejdzie po równo siedmiu członków z Lafarge i siedmiu z firmy Holcim. StanowiskoPrezesa obejmie Wolfgang Reitzle (również przyszły prezes Holcim). Natomiast Bruno Lafont, obecny prezes i dyrektor zarządzający Lafarge, zostanie dyrektorem zarządzającym (CEO) i członkiem zarządu. Jako siedzibę dla LafargeHolcim wybrano Szwajcarię.

Projektowana fuzja umożliwi zoptymalizowaną alokację kapitału w ramach poszerzonej obecności firmy na rynku oraz wygenerowanie intensywnych przepływów pieniężnych. Zdrowy bilans zapewni natomiast stabilne oparcie finansowe. LafargeHolcim utrzyma atrakcyjną politykę dywidendową. Transakcja zostanie przeprowadzona jako publiczna oferta zamiany akcji zainicjowana przez Holcim w zamian za akcje Lafarge w stosunku udziałów 1:1. Zakończenie fuzji spodziewane jest w pierwszej połowie 2015 r.

09.04.2014 r.