logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Z badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu wynika, że gęstością styropianu ma wpływ na jego kluczowe parametry użytkowe jak współczynnik przewodzenia ciepła i wytrzymałość na ściskanie. Tym samym konsumenci dostaną proste narzędzie do wstępnego sprawdzenia jakości styropianu przed zakupem.

Przedmiotem badań przeprowadzonych przez Instytut Techniki Budowlanej (ITB) na zlecenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Styropianu (PSPS) była ocena współzależności między gęstością styropianu a jego kluczowymi parametrami użytkowymi: współczynnikiem przewodzenia ciepła i wytrzymałością na ściskanie. Badania obejmowały analizę archiwalnych danych dotyczących styropianu znajdujących się w bazie instytutu, uzupełnionych o wyniki badań próbek wyrobów EPS produkowanych obecnie. Dzięki nim określono minimalne poziomy gęstości jednego metra sześciennego występujących na rynku odmian styropianu przeznaczonego do izolacji cieplnej budynków.

Gęstość styropianu na wpływ na współczynnik przewodzenia ciepła λ (lambda)
Wykonane w ITB badania laboratoryjne oraz analizy statystyczne potwierdziły występowanie zależności pomiędzy gęstością styropianu a najistotniejszymi dla jakości wyrobu cechami deklarowanymi przez jego producentów: współczynnikiem przewodzenia ciepła λ (lambda), oraz naprężeniami ściskającymi – CS (10). Potwierdzono w ten sposób możliwość i zasadność wykorzystywania testów gęstości płyt styropianowych do prognozowania zgodności deklarowanych poziomów tych dwóch parametrów.

Tabela gęstość styropianu

Według PSPS, wyniki badań ITB mają kluczowe znaczenie dla polskiego rynku styropianu stosowanego w budownictwie. – Liczymy, że raport Instytutu przyczyni się do upowszechnienia ważenia styropianu jako metody wstępnej weryfikacji jakości styropianu. Dostępność tej metody sprawia, że dla konsumentów powinna ona każdorazowo stanowić narzędzie wstępnego sprawdzenia jakości styropianu przed zakupem. Takie rozwiązanie promujemy w prowadzonym przez PSPS Programie „Gwarantowany Styropian”, w ramach którego zleciliśmy Instytutowi przedmiotowe badania – mówi prezes branżowego stowarzyszenia. Kamil Kiejna zwraca uwagę, że jeśli waga wybranej paczki jest zgodna z sugerowaną, można z dużym prawdopodobieństwem oczekiwać zgodności parametrów izolacyjnych i wytrzymałościowych z deklaracją producenta. – Pewność dają oczywiście jedynie pełne badania laboratoryjne, ale dla przeciętnego konsumenta samo zważenie styropianu może być bardzo pomocne do dokonania właściwego wyboru – wyjaśnia. Tabela minimalnych gęstości odmian styropianu dostępnych na polskim rynku jest zamieszczona na stronie www.gwarantowanystyropian.pl.

Producenci styropianu, którzy przystąpili do Programu „Gwarantowany Styropian”, zobowiązują się do zamieszczania informacji o minimalnej wadze danej odmiany styropianu bezpośrednio na opakowaniach swoich wyrobów, co ma ułatwić badanie ich jakości konsumentom. Wyroby oznakowane dodatkową tabelą zawierającą najważniejsze cechy deklarowane oraz sugerowaną minimalną gęstość danej odmiany styropianu są już dostępne na rynku. – To doskonały przykład tego, jak praktyczne zastosowanie wyników przeprowadzonych przez Instytut badań może przyczynić się do jeszcze pełniejszej realizacji i ochrony interesów konsumentów, co jest podstawowym celem Programu. Mamy ponadto nadzieję, że raport ITB znajdzie uznanie w oczach organów nadzoru budowlanego i będzie pomocny w realizacji ich zadań – podsumowuje prezes PSPS.

Projekt badawczy na zlecenie PSPS zrealizowano od lipca do września 2012 r. Instytut Techniki Budowlanej przeanalizował własną bazę wyników badań styropianu, uzupełnioną bieżącymi badaniami kilkudziesięciu próbek płyt EPS pobranych bezpośrednio z rynku, z wyłączeniem odmian grafitowych. Badania tego typu mają być kontynuowane.