logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Odpowiednie ocieplenie budynku styropianem gwarantuje optymalną temperaturę mieszkania latem i zimą. Dobrze wykonana termomodernizacja to nawet kilka tysięcy złotych oszczędności na energii potrzebnej do klimatyzacji lub ogrzewania.

Dobrze ocieplone ściany zewnętrzne budynku mieszkalnego chronią jego mieszkańców przed uciążliwymi temperaturami zarówno latem, jak i zimą. Jednak termomodernizacja oprócz komfortu cieplnego wpływa dodatkowo na znaczne oszczędności energii, a co za tym idzie chronione jest środowisko.

Właściwe ocieplenie budynku to podstawa

Straty energii w około 50% spowodowane są przenikaniem ciepła przez niezabezpieczone termicznie ściany. Latem ciepłe powietrze przenika do wnętrza budynków, a zimą z niego ucieka. Szczególnie dobrze można to na przykład zaobserwować w kamienicach. Solidne i grube ściany starych budynków tworzą pewną warstwę izolacyjną, dzięki temu w pomieszczeniach jest chłodniej niż w tradycyjnych nieocieplonych budynkach.

Podobny komfort cieplny można osiągnąć również w nowoczesnych budynkach, które mają zdecydowanie cieńsze ściany. Trzeba po prostu zastosować odpowiedniej grubości ocieplenie ścian, a wtedy osiągną one walory izolacyjne tak jak masywne mury. Na przykład izolacja termiczna z pomarańczowego styropianu o grubości 12 cm, chroni skutecznie jak kilkudziesięciocentymetrowy betonowy mur.

Chłodno bez klimatyzacji

– W ocieplonym domu nie jest tak zimno jak w średniowiecznym zamku, ale na pewno o wiele chłodniej i przyjemniej, niż w budynku który nie ma odpowiedniej izolacji termicznej – mówi Krzysztof Krzemień, doradca techniczny firmy Termo Organika. – Osoby, które chcą mieć odpowiedni komfort cieplny w swoim domu, a nie chcą wydawać majątku na klimatyzację, powinni zabezpieczyć swój dom termicznie. Oczywiście polecam styropian. Zysk jest podwójny, bo zimą płaci się mniej za ogrzewanie.

3 praktyczne sposoby na radzenie sobie z upałem w mieszkaniu

  • należy ograniczyć nasłonecznienie okien stosując np. żaluzje lub rolety (najlepsze są rolety zewnętrzne),
  • na komfort cieplny w budynku wpływa też poprawnie wykonana izolacja termiczna stropodachu,
  • trzeba zapewnić wietrzenie pomieszczeń (kontrolowane przeciągi).