logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

24 - 25 maja 2011 r. w Łodzi odbędzie się XXIV Kongres Techników Polskich pod honorowym patronatem prezydenta RP Bronisława Komorowskiego.

Technika

Środowisko techniczne należy do tej części społeczeństwa, która wyznacza standardy cywilizacyjnego rozwoju, będąc motorem postępu technologicznego i gospodarczego, tworząc jego nie tylko materialne, ale także kulturowe podstawy i wartości.
Polscy inżynierowie i twórcy techniki wnosili i wnoszą wkład nie tylko do rodzimego, ale i światowego dorobku materialnego i kulturowego. Wielokrotnie udowadniali swoją aktywnością i efektami prac, że stać nas na własne pomysły, na samodzielne rozwiązania i ich wdrażanie do praktyki.  Przedstawiając kierunki i propozycje rozwoju, wskazywali także na bariery i ograniczenia, przedkładając zarazem propozycje dróg ich przezwyciężania.
Najlepiej świadczy o tym tematyka Kongresów Techników Polskich odzwierciedlająca aktualne problemy kraju, w których rozwiązanie czynnie włączali się inżynierowie. Głównymi obszarami tematycznymi XXIV KTP jest innowacyjność, energetyka i infrastruktura.
Pierwszy Zjazd Techników Polskich odbył się w 1882 r. w Krakowie. Ostatni, XXIII Kongres odbywał się w latach 2001/2002 pod hasłem „Technicy bliżej rynku”. Głównym jego przesłaniem było włączenie się środowiska technicznego w dostosowanie Polski, a zwłaszcza nauki, techniki i gospodarki do członkostwa w Unii Europejskiej.
Sześć lat członkostwa w UE pozwoliło na zebranie wniosków oraz doświadczeń z procesów i zjawisk, które stały się naszym codziennym udziałem. Rada Krajowa Fe-deracji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT, decydująca o najważniejszych działaniach NOT, postanowiła zwołać XXIV Kongres Techników Polskich, zapraszając do jego organizacji Radę Główną Instytutów Badawczych oraz Akademię Inżynierską w Polsce.
Do udziału w Kongresie organizatorzy zaprosili wszystkie środowiska techniczne w kraju i poza jego granicami, m.in. Polską Izbę Gospodarczą Zaawansowanych Tech-nologii, Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości, Polską Akademię Nauk, na-ukowców z politechnik skupionych w Konferencji Rektorów Polskich Uczelni Technicznych, a także środowiska przemysłowe, biznesowe, wybitnych twórców techniki oraz polonijne stowarzyszenia inżynierskie.
Celem XXIV Kongresu jest integracja i współdziałanie środowisk technicznych i biz-nesowych do określenia kierunków poprawy gospodarki i rozwoju naukowo-technicznego. Polska, mimo ogromnego skoku, ciągle ma do odrobienia zaległości w innowacyjności gospodarki, w bezpieczeństwie energetycznym i w rozwoju infrastruktury, w tym szczególnie transportu.
Dyskusja i prace Kongresowe zostały zainaugurowane podczas VIII Forum Inżynier-skiego w czerwcu 2010 r. w Poznaniu. Zakończy go Sesja Finalna w Łodzi.
Aktywnie działają programowe i organizacyjne struktury XXIV Kongresu. Obecnie większość prac skupia się w Radach Eksperckich.
Więcej informacji o XXIV Kongresie Techników Polskich na stronie: http://24ktp.pl

Zapraszamy do udziału w Kongresie!