logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Czy wejście w życie nowych warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki, oznacza obowiązek dostosowywania istniejących obiektów do ich wymagań?

Wejście w życie nowych przepisów, dotyczących warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, nie oznacza automatycznie, że wszystkie budynki istniejące przed tą datą muszą być dostosowywane do nowych rozwiązań prawnych. Potwierdzeniem tego są przepisy przejściowe do nowelizacji warunków technicznych wyjaśniające, do których budynków nowe przepisy mają zastosowanie. Stanowią one np., że w przypadku zamierzenia budowlanego, wobec którego przed dniem wejścia w życie rozporządzenia została wydana decyzja o pozwoleniu na budowę lub odrębna decyzja o zatwierdzeniu projektu budowlanego, stosuje się przepisy dotychczasowe.

Ile czasu ma organ na wydanie decyzji o pozwoleniu na użytkowanie?

Decyzja o pozwoleniu na użytkowanie jest wydawana po przeprowadzeniu obowiązkowej kontroli, o której mowa w art. 59a ustawy – Prawo budowlane. Organ nadzoru budowlanego powinien przeprowadzić tę kontrolę przed upływem 21 dni od dnia otrzymania wezwania inwestora.

Czy budowa basenu przydomowego wymaga pozwolenia na budowę?

W obecnym stanie prawnym budowa przydomowych basenów i oczek wodnych o powierzchni do 50 m2 nie wymaga uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę ani dokonania zgłoszenia organowi administracji architektoniczno-budowlanej (art. 29 ust. 1 pkt 15 w zw. z art. 30 ustawy – Prawo budowlane). Należy przy tym zwrócić uwagę na ustawowe brzmienie art. 29 ust. 1 pkt 15 ustawy wskazujące, że basen musi być „przydomowy”, czyli usytuowany bezpośrednio przy budynku mieszkalnym lub zespole budynków mieszkalnych

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 09/2018, strona 104 (spis treści >>)