logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

mgr Kamil Stolarski, SMW Legal Stolarski, Majewski i Współpracownicy Kancelaria Radców Prawnych Sp.p.;

Adres do korespondencji: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

DOI: 10.15199/33.2018.09.27

Z literatury zagranicznej wynika jednoznacznie, że BIM zmienia sposób, w jaki dokumentacja budowlana jest tworzona i wykorzystywana, jak szacowany jest czas i budżet i jak przebiega praca na budowie [2], co pociąga za sobą istotne skutki w sferze prawnej.

Jedną z ważniejszych kwestii związanych jednocześnie z technologią BIM i prawem jest ochrona praw autorskich. Kiedy wielu projektantów współpracuje razem w czasie rzeczywistym, tworząc jeden kompleksowy utwór architektoniczny, trudno nie postawić kluczowych pytań w kontekście prawa własności intelektualnej [6].W jakim zakresie i które elementy modeli powstałych w wyniku zastosowania technologii BIM będą objęte prawem autorskim? Komu te prawa powinny przysługiwać? Jaki jest ich kształt i jak można w nie ingerować? Obowiązujące prawo w wielu punktach pozwala odpowiedzieć na te pytania. Pamiętać jednak należy, że czyni to nie zawsze w doskonały sposób, a zmiany technologiczne mogą pociągnąć za sobą konieczność zmian w obowiązujących na świecie regulacjach z dziedziny prawa autorskiego [4].

Otwórz powiększenie >>>

Materiały Budowlane 09/2018, strona 96-97 (spis treści >>)