logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Decyzją Prezesa Rady Ministrów, Ministra Rozwoju i Finansów Mateusza Morawieckiego z dniem 1 stycznia 2018 r. dr inż. Paweł Pichniarczyk został powołany na stanowisko Dyrektora Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Dr inż. Paweł Pichniarczyk jest absolwentem Wydziału Inżynierii Materiałowej i Ceramiki Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. W 2000 r. uzyskał stopień doktora nauk technicznych w zakresie technologii chemicznej. Swoją drogę zawodową od 1995 r. związał z krakowskim Oddziałem Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych w Opolu (obecnie Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych). Początkowo jako pracownik naukowy Zakładu Gipsu i Chemii Budowlanej, następnie od 2001 r. jako kierownik, a od 2004 r. zastępca dyrektora ds. naukowo-badawczych ówczesnego Instytutu Mineralnych Materiałów Budowlanych. Po zmianach organizacyjnych Instytutu w 2007 r., wybrany na z-cę dyrektora Oddziału Szkła i Materiałów Budowlanych w Krakowie, a od kwietnia 2017 r. nominowany na stanowisko dyrektora krakowskiego Oddziału. Od 2001 r. jako członek kadry zarządzającej bierze czynny udział w rozwoju Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych.

Dr inż. Paweł Pichniarczyk od ponad 20 lat zajmuje się pracami naukowo-badawczymi i rozwojowymi dotyczącymi innowacyjnych materiałów budowlanych, szkła i ceramiki oraz opracowaniem i wdrażaniem technologii ich produkcji. W ostatnich latach w szczególności zaangażowany jest w prace służące badaniom zaawansowanych technologii materiałowych, przy uwzględnieniu optymalnych i energooszczędnych procesów produkcji i użytkowania materiałów oraz wyrobów budowlanych, a także ich wpływu na środowisko naturalne i zdrowie człowieka.

Prowadzi badania, których celem jest uzyskanie z odpadów przemysłowych produktów o wymiernej wartości gospodarczej i handlowej do zastosowania w produkcji innowacyjnych materiałów budowlanych. Między innymi jest twórcą autorskiego rozwiązania dotyczącego nowej klasy wyrobów izolacyjnych z możliwością zastosowania w budownictwie powszechnym i przemysłowym, pracach instalacyjnych oraz w roli samodzielnych przegród izolacyjnych o szerokich możliwościach zastosowań w gospodarce. Jednocześnie jest wysokiej klasy specjalistą w zakresie technologii produkcji modyfikowanych spoiw gipsowych jak również spoiw cementowych z zastosowaniem surowców poprzemysłowych, głównie z zakładów energetyki zawodowej, takich jak gips z odsiarczania spalin, popioły lotne i inne.  Prowadzi prace naukowe przyczyniające się do ochrony środowiska naturalnego poprzez zmniejszenie emisji dwutlenku siarki i dwutlenku węgla do atmosfery zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej, co ma znaczenie gospodarcze, ekologiczne i społeczne dla Polski.

Jest autorem i współautorem ponad 90 prac naukowo-badawczych, ok. 20 tematów wdrożeniowych oraz kilkunastu grantów i projektów. Posiada wieloletnie doświadczenie w realizacji projektów B+R finansowanych ze środków krajowych i europejskich, w tym: LIFE + Environment Policy and Governance, Funduszy Europejskich, programów NCBiR, NCN oraz MNiSW. Posiada ponad 80 publikacji krajowych i zagranicznych, w tym 25 zostało opublikowanych w czasopismach znajdujących się na liście filadelfijskiej. Jest współtwórcą kilku wynalazków, które zostały zgłoszone do ochrony patentowej i znalazły zastosowanie w przemyśle.  Wielokrotnie nagradzany za działalność naukowo-badawczą i wdrożeniową, w tym przez Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz podczas międzynarodowych wystaw wynalazków w Paryżu, Brukseli, Tajwanie i Warszawie. Za swoje osiągnięcia został odznaczony przez Prezydenta RP Srebrnym (2012 r.) i Złotym Krzyżem Zasługi (2017 r.).

W Instytucie Ceramiki i Materiałów Budowlanych nadzoruje badania materiałów budowlanych w zakresie Jednostki Notyfikowanej Unii Europejskiej nr 1487, notyfikacji Europejskiej Komisji Gospodarczej ONZ nr E 20/F oraz akredytowanego przez Polskie Centrum Akredytacji laboratorium badawczego, posiadającego certyfikat nr AB 054 w zakresie materiałów budowlanych i szkła. Zainicjował i nadzoruje działalność Instytutu jako Jednostki Oceny Technicznej, która została upoważniona do wydawania Europejskich Ocen Technicznych (EOT) dla wyrobów budowlanych.

Źródło i zdjęcie: ICiMB

17.01.2018 r.