logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Grupa Selena opracowuje pionierskie rozwiązania, które mają zrewolucjonizować branżę budowlaną. Jedna ze spółek Grupy - Selena Labs - uczestniczy w dwóch projektach w ramach programu Horyzont 2020.

W ramach programu Horyzont 2020 Selena Labs, dział R&D Grupy Selena, otrzymała granty na opracowanie i wdrożenie systemu pian oraz pianoklejów poliuretanowych o wysokich właściwościach izolacyjnych, znacząco optymalizujących koszty pracy i inwestycji oraz stworzenie nowych surowców z roślin nieużytkowanych przez człowieka ani zwierzęta. Selena Labs jest obecnie jedyną polską firmą będącą liderem projektu w ramach tego programu.

„Program Horyzont 2020 to wielka szansa dla europejskich firm na stworzenie rozwiązań podnoszących jakość życia, a jednocześnie umacniających pozycję Europy w światowej gospodarce. Najnowsze osiągnięcia Grupy to m.in. wysokorefleksyjna, hydroizolacyjna powłoka dekarska COOL-R – umożliwiająca obniżenie temperatury w budynkach, autorska seria pianoklejów w tym np. rewolucyjny 60 SEKUND oraz szybki klej do styropianu IS13. Jestem przekonana, że współpraca międzynarodowa w ramach programu, zmierzająca do opracowywania przełomowych rozwiązań naukowych jest idealnym miejscem na wykorzystanie potencjału Seleny i przyczyni się do kolejnego skoku technologicznego w naszej branży” – powiedziała Agata Gładysz, członek zarządu i dyrektor rozwoju Selena FM SA, jednostki nadrzędnej w Grupie Selena.

Selena Labs uczestniczy w dwóch przedsięwzięciach:

EENSULATE – projekt badawczo-rozwojowy zorientowany na rozwój lekkiego i wysoce izolacyjnego komponentu do dużych powierzchni przezroczystych. W założeniu ma on być lżejszy o 35% od obecnie dostępnych technologii i stwarzać możliwość wykorzystania zarówno do konstrukcji nowych obiektów, jak również do celów niedrogiej modernizacji przeszklonych powierzchni budynków publicznych i komercyjnych w Europie. Wraz ze zmniejszeniem wagi komponent ten ma zapewnić: wzrost właściwości izolujących o 25%, redukcję kosztów o 20%, zwiększoną o 20% trwałość oraz mniejsze o 15% zużycie energii przez budynek.

BioMotive – program, którego Selena Labs jest liderem (budżet 15 mln euro) ma na celu rozwijanie technologii tzw. Bio-Based Chemistry. Idea polega na produkcji surowców chemicznych z roślin nieużytkowanych przez ludzi ani przez zwierzęta. Pozyskane w ten sposób surowce chemiczne będą służyć do syntezy tworzyw sztucznych stosowanych w produkcji samochodów, w przemyśle budowlanym i innych obszarach. Założeniem projektu jest uzyskanie materiałów polimerycznych o wysokich parametrach użytkowych wydatnie zmniejszających ślad węglowy przez syntezę surowców chemicznych alternatywną drogą – bez wykorzystania standardowych źródeł takich jak ropa naftowa czy gaz ziemny.

Źródło i zdjęcia: Grupa Selena

31.10.2017 r.