logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Po trzech latach wzrostów, w 2016 r. branża okien i drzwi PVC w Unii Europejskiej odnotowała spadek. Wartość produkcji zmniejszyła się z 12,9 mld EUR w 2015 r. do 12,4 mld EUR w ubiegłym sezonie, czyli o 4%.

Z raportu CAB „Rynek okien i drzwi w Unii Europejskiej, edycja 2017” wynika, że na spadek produkcji stolarki PVC największy wpływ miało wyraźne pogorszenie sytuacji w Wielkiej Brytanii, ale warto podkreślić, że produkcja spadła aż w sześciu na dziesięć największych rynków, w tym – oprócz na rynku brytyjskim – we Francji, Włoszech, Austrii, Belgii oraz Czechach.


Na tym tle kondycja polskich producentów jest bardzo dobra. W 2016 r. w Polsce wyprodukowano okna i drzwi PVC za 1,28 mld EUR, czyli o ponad 7% więcej niż w 2015 r. Polskie firmy mają zatem ponad 10-procentowy udział w produkcji unijnej.

Rosnącą siłą europejskiej branży stolarki PVC są producenci rumuńscy, którzy w ubiegłym roku. odnotowali wzrost produkcji o ponad 20%. Wprawdzie są dopiero siódmym producentem, ale – podobnie jak firmy z Polski – nastawieni są na eksport do krajów Europy Zachodniej. Z analizy CAB wynika, że już prawie 40% wyprodukowanych w Rumunii okien i drzwi PVC trafia na eksport, najczęściej do Włoch oraz Francji. Dane za cztery początkowe miesiące 2017 r. potwierdzają wysoką dynamikę wzrostu eksportu firm rumuńskich. Ich eksport wzrósł o ponad 10% co oznacza, że był dwukrotnie większy niż wzrost eksportu z Polski.

Źródło: Maksymilian Miros, analityk Centrum Analiz Branżowych

16.08.2017 r.