logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Czy na zgłoszenie można wybudować wiatę przylegającą do innego budynku?

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 2c ustawy – Prawo budowlane budowa wiat o powierzchni zabudowy do 50 m², sytuowanych na działce, na której znajduje się budynek mieszkalny lub przeznaczonej pod budownictwo mieszkaniowe, nie wymaga pozwolenia na budowę, ani dokonania zgłoszenia, przy czym liczba tych wiat na działce nie może przekroczyć dwóch na każde 1000 m² powierzchni działki.(...)

Czy w obecnym stanie prawnym inwestor ma obowiązek zawiadomić o rozpoczęciu budowy 7 dni przed rozpoczęciem robót budowlanych?

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane, rozpoczęcie budowy następuje z chwilą podjęcia prac przygotowawczych na terenie budowy, do których zalicza się m.in. wytyczenie geodezyjne obiektów w terenie.(...)

Jak osoba, która kupiła nieruchomość z rozpoczętą budową, a pozwolenie na budowę wygasło, może zakończyć inwestycję zgodnie z prawem?

W myśl przepisów ustawy – Prawo budowlane, inwestorem jest podmiot, który złożył wniosek o wydanie pozwolenia na budowę i który jest adresatem wydanej decyzji (Z. Niewiadomski, Komentarz do ustawy Prawo budowlane, Warszawa 2007, s. 325).(...)

 

Przeczytaj cały artykuł >>

Materiały Budowlane 6/2017, str. 92 (spis treści >>)