logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

11 i 12 maja 2017 r. na czwartej edycji Międzynarodowej Konferencji ETICS spotka się polska branża ociepleń i chemii budowlanej. Inicjatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń (SSO), zrzeszające czołowych producentów systemów ETICS i ich komponentów. Tradycyjnie już, wśród prelegentów znajdą się osoby reprezentujące ośrodki naukowe i badawcze.

Po raz pierwszy na Międzynarodowej Konferencji ETICS z prelekcją wystąpi przedstawiciel Instytutu Ceramiki i Materiałów Budowlanych. Reprezentująca ten ośrodek badawczy mgr inż. Małgorzata Niziurska przedstawi doświadczenia z realizacji badań systemów ociepleń oraz wpływu poszczególnych komponentów i ich połączenia na końcową klasyfikację w zakresie rozprzestrzeniania ognia przez ściany. Prelegentka zwraca uwagę, że czasami, w przypadku złożonych zestawów wyrobów jakimi są np. systemy ocieplania ETICS, uniwersalne dla wszystkich wyrobów budowlanych metody badań okazują się niedoskonałym sposobem oceny i weryfikacji właściwości ogniowych.

W programie konferencji znajdą się również trzy wystąpienia ekspertów Instytutu Techniki Budowlanej. Mgr inż. Anna Panek omówi zmiany w polskim systemie wprowadzania innowacyjnych wyrobów budowlanych do obrotu, które nastąpiły 1 stycznia 2017 r., w szczególności krajową ocenę techniczną, nowy dokument odniesienia wykorzystywany w procesie znakowania wyrobów znakiem budowlanym. Dr inż. Ewa Sudoł przedstawi opracowane na podstawie doświadczeń Instytutu Techniki Budowlanej warunki oceny systemów ETICS, m.in. zasadnicze charakterystyki, wymagane właściwości użytkowe wyrobu oraz metody zastosowane do ich oceny, a także aspekty związane z identyfikacją wyrobu. Prezentacja dra inż. Sebastiana Walla dotyczyć będzie specyficznych aspektów deklarowania właściwości użytkowych i znakowania wyrobów do wykonywania ociepleń ścian zewnętrznych budynków. Omówione zostaną wymagania i praktyczne wyzwania wynikające z zapisów rozporządzenia (UE) nr 305/2011 (CPR), jak i te, które wiążą się z nowelizacją ustawy o wyrobach budowlanych i nowymi rozporządzeniami wykonawczymi.

Świat nauki reprezentować będzie także mgr inż. Anna Wieprzkowicz, doktorantka Wydziału Inżynierii Procesowej i Ochrony Środowiska Politechniki Łódzkiej. W jej wystąpieniu będzie mowa o badaniach dotyczących modyfikacji właściwości materiałów izolacyjnych oraz metod ich wyznaczania, w tym o możliwości zwiększenia pojemności cieplnej warstwy zewnętrznej izolacji termicznej za pomocą materiału fazowo zmiennego.

– Cieszy nas tak liczna reprezentacja mówców z renomowanych instytucji naukowych i badawczych. Ich wystąpienia z pewnością wzbudzą zainteresowanie uczestników naszej konferencji oraz mam nadzieję, że staną się przyczynkiem do rzeczowej i ożywionej dyskusji, do której wszystkich zachęcamy – mówi dr inż. Jacek Michalak, prezes Zarządu Stowarzyszenia na Rzecz Systemów Ociepleń.

Szczegółowe informacje dotyczące IV Międzynarodowej Konferencji ETICS: www.konferencjaetics.com.pl.

Źródło: SSO

12.04.2017 r.