logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Zakończył się konkurs „Mała architektura z klinkieru Röben” organizowany przez firmę Röben, producenta ceramiki budowlanej. Brali w nim udział studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej. Zadanie konkursowe polegało na wkomponowanie małej architektury z klinkieru, w już istniejącą zabudowę jedno- lub wielorodzinną.

Konkurs „Mała architektura z klinkieru Röben, organizowany przez firmę Röben, trwał od 6 lutego br., a uroczysta kolacja połączona z rozdaniem nagród i wyróżnień odbyła się 24 marca br. we wrocławskiej restauracji „Spiż”. Uczestnicy, którymi byli studenci Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej mieli za zadanie wkomponowanie tzw. małej architektury (grilla, altanki, pergoli, wiaty itp.) w już istniejącą przestrzeń. Wybrany element musiał zostać zaprojektowany z wykorzystaniem klinkieru firmy Röben.

Na uroczystość ogłoszenia wyników zaproszeni zostali wszyscy uczestnicy, członkowie jury i sędziowie wspierający. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego przemówienia dyrektora handlowego firmy Röben, zasiadającego w jury konkursu. Andrzej Meronk podsumował przebieg pierwszej edycji „Małej architektury z klinkieru”, podziękował za uczestnictwo oraz nadesłanie prac charakteryzujących się nowoczesnym ujęciem tematu oraz profesjonalnym i przemyślanym doborem materiałów klinkierowych do realizacji. Słowa uznania i aprobaty dla wszystkich konkursowych projektów wyraził również Janusz Bułat, wykładowca Wydziału Architektury Politechniki Wrocławskiej.

Pierwsze miejsce w konkursie zajęła Natalii Ród (zdjęcie obok). Jej praca (zdjęcie poniżej) przedstawia miejsce wypoczynku w ogrodzie z murowaną grillowędzarnią i altaną, wykonanymi z perłowo białej cegły klinkierowej OSLO i cegły brukowej SHWABING w kolorze białokremowym. Projekt ujął jurorów prostymi geometrycznymi kształtami, które ożywiły zaniedbaną przestrzeń, nadając jej nową jakość. Prowadząca do strefy wypoczynkowej ścieżka z cegły brukowej, okolona została ceglanym murkiem, harmonizującym z pozostałymi elementami projektu, tworząc spójną i estetyczną całość.

Drugie miejsce zajęli ex aequo Marta Zaik i Adam Krzysztofiak, zaś Karolina Ogiołda i Magdalena Tomzik uplasowały się na miejscu trzecim. Dodatkowo jury wyróżniło Radosława Grzymkowskiego, Martynę Wujak, Karolinę Kowalczyk oraz duet - Anetę Góralską i Małgorzatę Kozłowską. Wszyscy nagrodzeni otrzymali pamiątkowe dyplomy, nagrody pieniężne oraz torby prezentowe z gadżetami od organizatora konkursu – firmy Röben. Prace zostaną opublikowane w specjalnym folderze wydanym dla upamiętnienia pierwszej edycji konkursu.  

Źródło i zdjęcia: Röben

11.04.2017 r.