logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Tegoroczne targi BUDMA oraz WinDoor-tech należy zaliczyć do udanych. W Poznaniu pojawiło się ponad 800 wystawców z 26 krajów z całego świata, którzy na 55 tys. m2 zaprezentowali setki nowości i kilkadziesiąt rynkowych premier. Z bogatej oferty targowej skorzystało niemal 45 tys. zwiedzających.

Nowości, premiery, Złote Medale MTP
29 Złotych Medali MTP targów BUDMA oraz WinDoor-tech, kilkaset nowości i kilkadziesiąt rynkowych premier w ramach Klubu Premier BUDMA – to wszystko czekało na targowych gości w Poznaniu. Szczególnie rynkowe premiery wzbudzały duże zainteresowanie wśród zwiedzających. W końcu te produkty mogliśmy na żywo i po raz pierwszy zobaczyć właśnie podczas targów. Sporą niespodziankę zrobiła m.in. firma FAKRO, która poszerzyła swoją ofertę o innowacyjne drzwi podnoszono-przesuwne HST Sky czy także Fibar Group, która zaprezentowała łatwy w obsłudze i intuicyjny pilot FIBARAO KeyFob, dzięki któremu w łatwy i wygodny sposób możemy kontrolować cały dom. Na szczególną uwagę zasługiwały produkty, które dzięki wnikliwej ocenie eksperckiego Jury, otrzymały nagrodę Złotego Medalu MTP. Tutaj wspomnieć można choćby innowacyjny i energooszczędny system montażu okien EMO firmy Stropex, który niemal całkowicie niweluje mostki termiczne, czy także hydrofobowy tynk sanitarny firmy Izonil charakteryzujący się m.in. świetnymi parametrami wodoodporności. Wszystkich laureatów Złotego Medalu MTP targów BUDMA, wraz z opisami, można poznać na stronie www.zlotymedal.mtp.pl, a przy okazji oddać głos w dodatkowym konkursie Złotego Medalu – Wyboru Konsumenta.

PREMIERY BUDMA*: Youtube BUDMA
NOWOŚCI BUDMA*: plik PDF

Konferencje i debaty o przyszłości budownictwa
Targom BUDMA 2017 towarzyszył bogaty program merytoryczny. Odbyły się m.in.:
- I Forum Gospodarcze Budownictwa i Architektury, pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa, dostarczyło konkretnych informacji m.in. na temat kodeksu urbanistyczno – budowlanego, programu Mieszkanie Plus, czy nadzoru rynku wyrobów budowlanych.
konferencja Stowarzyszenia DAFA poświęcona projektowaniu i wykonaniu lekkiej obudowy, warunkom technicznym, metodyce ocen okładzin ściennych oraz roli szczelności w budynkach użyteczności publicznej. 
VIII Forum Budownictwa Pasywnego i Efektywności Energetycznej dedykowane efektywności energetycznej, zaletom budowania obiektów w technologii pasywnej oraz głębokiej termomodernizacji.

Szereg interesujących wydarzeń skierowanych do architektów miało miejsce na Forum Architektury. Unikatowe produkty o niezwykłym dizajnie oraz szczególnych walorach architektonicznych zaprezentowały firmy Fakro, Porta Drzwi oraz Tubądzin, w ramach projektu ArchiStrada. Debatę architektoniczną na temat „Społecznej odpowiedzialności architekta” poprowadził dziennikarz i krytyk architektury Jakub Głaz. Oprócz tego odbyły się spotkania z gośćmi specjalnymi: architektami z pracowni Bulanda Mucha Architekci, Stanisławem Niemczykiem i Fernando Menisem. Hiszpański architekt, twórca Centrum Kulturalno-Kongresowego Jordanki był największą gwiazdą architektoniczną tegorocznej Budmy. Wygłosił wykład pt. „Reason and Emotion – the special case of an opera in Toruń”. Poznaliśmy także zwycięzców trzeciej edycji konkursu Szkice Architektoniczne. Tym razem na najwyższym podium stanęła Maria Krupiak z Politechniki Opolskiej, natomiast wybór publiczności padł na pracę autorstwa Michała Ptaka z Podhalańskiej Państwowej Szkoły Zawodowej w Nowym Targu.

BUDMA dla fachowców
Mnóstwo pokazów, szkoleń czy konkursów czekało również na fachowców. Jak np. pokazy prawidłowych technik montażu stolarki otworowej w ramach projektu Monteriada. Ciekawie wyglądała też próba włamania przez okno firmy Internorm, gdzie każdy mógł spróbować swoich sił (ostatecznie udało się wyłamać okno tylko przez błąd techniczny podczas jego montażu). Sporo działo się także w strefie Turbo Mocy, gdzie dekarze, cieśle oraz blacharze walczyli o miano Turbo DEKARZA. Zawodnicy mieli do wypełnienia 11 zadań, a najlepsza okazała się ekipa KRAKUSY – Paweł Tynka oraz Paweł Francuz. Tutaj padł także nowy rekord Polski w montażu okna dachowego – 13 min oraz 8 sekund (szybciej aż o 21 sekund!).
O tytuł Mistrza Polski rywalizowali również parkieciarze oraz montażyści wykładzin. Międzynarodowym Mistrzem Polski parkieciarzy został Krzysztof Ratke z Łodzi. Z kolei tytuł Mistrza Polski montażystów wykładzin wywalczył Michał Wojcieski z Warszawy. Natomiast w pawilonie nr 4 MTP każdy fachowiec mógł własnoręcznie wypróbować sprzęt i materiały budowlane. Na wielu stoiskach zwiedzający mogli powalczyć o cenne nagrody w specjalnie przygotowanych dla niech ciekawych konkursach.

WinDoor-tech i fabryka okien na targach 
26. Budmie towarzyszyły Targi Maszyn i Komponentów do Produkcji Okien, Drzwi, Bram i Fasad WINDOOR-TECH. To była doskonała okazja, by zapoznać się z bogatą ofertą rynkową najnowszych, wydajnych i energooszczędnych technologii dla tego segmentu. Interesującą formułą zrealizowaną już po raz czwarty podczas WINDOOR-TECHu była Fabryka Okien na Żywo. Po raz pierwszy w ramach tego wydarzenia produkowano drzwi i okna aluminiowe. Okna z targów zostaną przekazane Fundacji Patria w Imiołkach w Wielkopolsce, gdzie powstaje Integracyjny Ośrodek Jeździecki dla Dzieci i Młodzieży. Partnerami przedsięwzięcia były firmy: Elumatec, Elusoft, Stuertz, Orgadata, Mirox, Winkhaus, Pilkington i Ponzio. 

A już za rok BUDMA 2018!
Już dzisiaj zapraszamy na kolejne spotkanie branży budowlanej w Poznaniu. W 2018 r. targi BUDMA i towarzyszące im targi KOMINKI, odbędą się od 30 stycznia do 2 lutego!

Źródło: MTP

27.02.2017 r.