logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Wydawnictwo PWN proponuje nową książkę dla inżynierów. "Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli. Wyd. 1" to publikacja, w której czytelnik znajdzie informacje na temat bilansu energetycznego budynku, podstaw stateczności cieplnej, zagadnień akustyki budowlanej oraz wymagań stawianych współczesnym budynkom w tym zakresie.

Rosnąca świadomość ograniczonych zasobów naturalnych jest przyczyną wzrostu wymagań stawianych przez przepisy prawa obiektom i ich budowie. Projektanci i wykonawcy muszą śledzić te zmiany oraz nowe wytyczne i stosować je w swoich projektach. Wiedza z fizyki budowli jest tu niezbędna. Gdy projektant będzie potrafił zaimplementować tę wiedzę w swojej pracy, a wykonawca będzie potrafił uniknąć błędów podczas wykonywania budynku, będą powstawały obiekty coraz lepiej odpowiadające na potrzeby użytkowników. Ci z kolei stają się coraz bardziej świadomi swoich potrzeb i wymagań, oczekując, że koszty ponoszone na zapewnienie oczekiwanych warunków będą możliwie najniższe.

W publikacji "Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli. Wyd. 1" Czytelnik znajdzie informacje na temat definicji i metod zapewnienia komfortu cieplnego, właściwości cieplno-wilgotnościowych materiałów budowlanych, ruchu ciepła przez przegrody budowlane oraz wilgoci. Dowie się także wiele na temat bilansu energetycznego budynku, podstaw stateczności cieplnej, zagadnień akustyki budowlanej oraz wymagań stawianych współczesnym budynkom w tym zakresie. Szczególnie godnymi polecenia są informacje dotyczące kierunków rozwoju i tendencji w budownictwie.

Zamysłem Autorki, dr inż. Agnieszki Kaliszuk-Wieteckiej było stworzenie materiału pomagającego zarówno projektantom i naukowcom, dla których może on stanowić punkt wyjścia pogłębienia wiedzy z dziedziny zrównoważonego rozwoju, jak i studentom, dla których może stanowić bazę kursów fizyki budowli prowadzonych na wyższych uczelniach.

Tytuł Budownictwo zrównoważone. Wybrane zagadnienia z fizyki budowli. Wyd. 1
Autor  Agnieszka Kaliszuk-Wietecka
Format B5
Oprawa miękka
Objętość 300
ISBN 978-83-01-18836-8
Wydawca PWN
Data wydania 2016-11-10
Cena katalogowa 59 zł 

Słowa kluczowe: Budownictwo zrównoważone, fizyka budowli, komfort cieplny budynków, zrównoważony rozwój, certyfikacja energetyczna budynków, budownictwo ekologiczne.

Dobra znajomość cech fizycznych materiałów i procesów fizycznych zachodzących w budynku pozwala na właściwe projektowanie jego elementów. To z kolei wpływa na tworzenie odpowiedniego dla użytkownika komfortu wewnętrznego w obiekcie. Od projektantów i wykonawców coraz częściej wymagane jest podnoszenie kwalifikacji i zdobywanie niezbędnej wiedzy teoretycznej i praktycznej w tym zakresie. Niniejsza publikacja wychodzi naprzeciw oczekiwaniom uczestników procesu budowlanego co do możliwości usystematyzowania wiedzy w zakresie fizyki cieplnej budynków, akustyki i elementów zrównoważonego rozwoju w budownictwie.
/Z opinii dr. inż. Arkadiusza Węglarza/  

Informacje o autorze/redaktorze

dr inż. Agnieszka Kaliszuk-Wietecka - adiunkt na Politechnice Warszawskiej. Pracuje przy ekspertyzach i opiniach technicznych, głównie z zakresu izolacji przeciwwilgociowych, przeciwwodnych i termicznych, fizyki budowli, stanu technicznego obiektów budowlanych oraz projektach w tym zakresie przygotowywania szkoleń dla firm nt. zagadnień cieplno-wilgotnościowych w przegrodach budowlanych, błędów w projektowaniu i realizacji przegród wodochronnych i izolacji termicznych. Koordynator takich przedmiotów jak: Certyfikacja energetyczna budynków i Fizyka budowli.

Źródło: PWN SA

31.01.2017 r.