logo

ISSN 0137-2971, e-ISSN 2449-951X

100 punktów za artykuły naukowe!

Zgodnie z Komunikatem Ministra Nauki z 5 stycznia 2024 r. w sprawie wykazu czasopism naukowych i recenzowanych materiałów z konferencji międzynarodowych, autorzy za publikację artykułów naukowych w miesięczniku „Materiały Budowlane” z dyscyplin: inżynieria lądowa, geodezja i transport; architektura i urbanistyka; inżynieriamateriałowa; inżynieria chemiczna; inżynieria mechaniczna, a także inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka, otrzymują 100 pkt.

Firma VELUX w styczniu br. wprowadza do oferty nowy energooszczędny produkt do okien dachowych – naokienną wentylację VELUX z rekuperatorem. To pierwsze takie rozwiązanie na rynku. Urządzenia zapewnia m.in. odzysk ciepła, wysoką wydajność wymiany powietrza oraz ochronę przed hałasem.

Naokienna wentylacja VELUX to świeże i ciepłe powietrze zimą
Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem typu ZOV ogrzewa świeże powietrze napływające do domu, ciepłem odzyskanym z powietrza wywiewanego z pomieszczenia. Dzięki zaawansowanej technologii, urządzenie zapewnia rekuperację na poziomie około 75%. Tym samym, straty energetyczne powodowane przez wentylację są ograniczone do minimum, a co za tym idzie zmniejszają się wydatki poniesione na ogrzewanie. 

Zimą zwracamy wyjątkową uwagę na szczelność pomieszczeń. Zapominamy jednak, że brak wymiany powietrza może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie. Jak wynika z badania Grupy VELUX „Barometr Zdrowych Domów”, Europejczycy, którzy nie wietrzą domów są dwukrotnie bardziej narażeni na choroby i alergie niż Ci, którzy wietrzą je 2-4 razy dziennie. Wychodząc naprzeciw tym wyzwaniom zdecydowaliśmy się poszerzyć naszą ofertę o wentylację z rekuperatorem, która pomoże zadbać o właściwą wymianę powietrza na poddaszu i zdrowie jego mieszkańców – podkreśla Jakub Bogacz, dyrektor marketingu firmy VELUX.

Dzięki naokiennej wentylacji VELUX z rekuperatorem można przewietrzyć pomieszczenie bez zimna i przeciągów, niezależnie od pory dnia i temperatury na zewnątrz. Dzięki wysokiej jakości, wymiennym filtrom powietrza, system gwarantuje ciągłą wymianę zużytego i wilgotnego powietrza na świeże. 


Wentylacja VELUX działa, gdy okno jest zamknięte

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem jest bardzo prosta w montażu i użytkowaniu. Instalowana jest na zewnątrz, nad oknem dachowym i jest niewidoczna od środka. Od strony dachu wygląda bardzo estetycznie, gdyż jest idealnie dopasowana do rozmiaru okna i koloru oblachowania. Co ważne, aby uruchomić wentylację nie trzeba uchylać okna. Wystarczy włączyć urządzenie do prądu i otworzyć klapę wentylacyjną, w którą standardowo wyposażone są okna dachowe VELUX z górnym systemem otwierania. Urządzenie jest także wodoszczelne, więc nie trzeba się martwić o zalanie mieszkania podczas deszczu. 

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem to także dużo większa oszczędność i elastyczność, niż wprowadzenie większego scentralizowanego systemu w całym budynku. Urządzenie można zamontować na każdym etapie użytkowania okna, we wszystkich lub tylko w kilku wybranych pomieszczeniach. Co więcej, produkt umożliwia indywidualną konfigurację i wybór jednego z dziewięciu poziomów przepływu powietrza - od 11 do 28,5 m3/h, w zależności od rodzaju wybranego filtra. Wentylacja z rekuperatorem szczególne zastosowanie znajdzie w przypadku remontu lub adaptacji poddasza.

Wentylacja z odzyskiem ciepła nawet na najwyższym trybie system pracuje bardzo cicho. Dodatkowo, ogranicza poziom hałasu z zewnątrz aż o 44 dB. Urządzenie jest także bardzo energooszczędne – na piątym poziomie intensywności przepływu powietrza zużywa jedynie 0.18 W/(m2/h) 26 kWh na rok.

Naokienna wentylacja VELUX z rekuperatorem typu ZOV nie ogranicza żadnej funkcji okna. Może być instalowana razem z roletami zewnętrznymi i markizami sterowanymi elektrycznie. Do montażu w dachach o kącie nachylenia od 20 do 60° na oknach obrotowych VELUX Nowej Generacji GGL i GGU z górnym systemem otwierania, o szerokości 78 i 94 cm, a od maja 2017 r. także o szerokości 114 cm.

Źródło i zdjęcia: VELUX Polska

24.01.2017 r.